Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dividende

Buna ziua,
Ad unei societății dorește sa distribuie și sa încaseze dividende in valoarea de 75000 din profitul anilor 2018-2019, are obligatia depunerii in Termen de 30 zile de la încasarea dividendelor a du? Ce suma v a plăti la sănătate? Având in vedere ca plafonul pt sănătate la 2018 era 12*1900 și pt 2019 12*2020?
Persoana fizica in calitate de asociat la o firma si care va incasa in acest an dividendele distribuite in acest an prin hotarare a adunarii generale (adica profitul aferent mai multor ani precedenti ramas nedistribuit), va depune declaratia unica in maxim 30 de zile de la incasare (la estimatul pentru 2020).
Indiferent daca se refera la profitu acelei firme de la mai multi ani anteriori, din moment ce se face hotarare a adunarii generale in acest an pentru toata suma, si ea este si platita acum, toata aceasta valoare e comparata cu plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie din acest an adica cu 12x2230lei. Daca depaseste plafonul, se aplica 10% pentru cass doar la valoarea plafonului.