Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Magazin online
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Magazin online

Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram.
As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie legal.
Ce tip de firma trebuie sa deschid? Nu as vrea sa platesc taxe mari sau mai știu eu ce.
emma.dn97@yahoo.com, utilizator
Inteleg ca o sa lucrati singura si nu vreti asigurari de stat pentru pensie si sanatate. Adica, nu vreti sa va angajati.

O SRL microintreprindere este o alegere buna; platiti 3% din cifra de afaceri (valoarea vanzarilor) si 5% din profit la repartizarea dividendelor. Daca valoarea dividendelor repartizate depaseste plafonul de 12 salarii minime, platiti si 10% CASS aferenta acestui plafon.
Iulian MANEA, Contabil
Bună seara,
Sunt în aceeași situație,dar lunar am achitat contribuția pentru sănătate. Daca ridic dividende ce depășesc 24960 lei, mă obligă să plătesc încă o dată CASS-ul?
Dar CAS-ul mă obligă să îl achit?
(1) Nu se plateste CAS la dividende.

(2) Nu se plateste de doua ori CASS.

Cum ati platit lunar CASS? Incepand cu 2018 declararea si plata CASS se face cu ajutorul declaratiei unice.

Iulian MANEA, Contabil
Momentan nu am niciun profit, dar urmează să extind afacerea.

În 2020 urmează să depun declarația unică și vreau să achit lunar contribuția pentru sănătate.

Dividendele știu că se ridică trimestrial sau după încheierea anului.

Declarația unica se depune la începutul anului, iar dividendele le ridic la sfârșitul anului...dacă există profit.
Cum știu eu la începutul lui 2020 când depun declarația, cat va produce firma în acel an și dacă ridic sau nu dividende in 2021?
draghici.sorin, utilizator
Chiar daca firma a obtinut profit in 2020 sau in anii anteriori, dividendele reprezinta venit al persoanei fizice pentru 2021 (anul in care s-a facut repartizarea prin Hotararea Adunarii Generale sau Hotararea Asociatului Unic si plata).

Ca urmare, pentru 2020 depuneti DU ca sa va asigurati pentru sanatate ca persoana fara venituri. La fel si in 2021. In 2022 cand stiti ce venituri din dividende ati incasat declarati doar daca valoarea acestora depaseste plafonul (12 salarii minime).