avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 706 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Magazin online
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Magazin online

Buna ziua. Doresc sa îmi deschid un magazin online de haine, mai exact pe Facebook și Instagram.
As vrea sa înființez și o firma pentru ca totul sa fie legal.
Ce tip de firma trebuie sa deschid? Nu as vrea sa platesc taxe mari sau mai știu eu ce.
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2019
emma.dn97@yahoo.com, utilizator
Cel mai recent răspuns: draghici.sorin , utilizator 09:45, 16 Noiembrie 2019
Inteleg ca o sa lucrati singura si nu vreti asigurari de stat pentru pensie si sanatate. Adica, nu vreti sa va angajati.

O SRL microintreprindere este o alegere buna; platiti 3% din cifra de afaceri (valoarea vanzarilor) si 5% din profit la repartizarea dividendelor. Daca valoarea dividendelor repartizate depaseste plafonul de 12 salarii minime, platiti si 10% CASS aferenta acestui plafon.
Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Bună seara,
Sunt în aceeași situație,dar lunar am achitat contribuția pentru sănătate. Daca ridic dividende ce depășesc 24960 lei, mă obligă să plătesc încă o dată CASS-ul?
Dar CAS-ul mă obligă să îl achit?
(1) Nu se plateste CAS la dividende.

(2) Nu se plateste de doua ori CASS.

Cum ati platit lunar CASS? Incepand cu 2018 declararea si plata CASS se face cu ajutorul declaratiei unice.

Ultima modificare: Joi, 14 Noiembrie 2019
Iulian MANEA, Contabil
Momentan nu am niciun profit, dar urmează să extind afacerea.

În 2020 urmează să depun declarația unică și vreau să achit lunar contribuția pentru sănătate.


Dividendele știu că se ridică trimestrial sau după încheierea anului.

Declarația unica se depune la începutul anului, iar dividendele le ridic la sfârșitul anului...dacă există profit.
Cum știu eu la începutul lui 2020 când depun declarația, cat va produce firma în acel an și dacă ridic sau nu dividende in 2021?
Ultima modificare: Vineri, 15 Noiembrie 2019
draghici.sorin, utilizator
Chiar daca firma a obtinut profit in 2020 sau in anii anteriori, dividendele reprezinta venit al persoanei fizice pentru 2021 (anul in care s-a facut repartizarea prin Hotararea Adunarii Generale sau Hotararea Asociatului Unic si plata).

Ca urmare, pentru 2020 depuneti DU ca sa va asigurati pentru sanatate ca persoana fara venituri. La fel si in 2021. In 2022 cand stiti ce venituri din dividende ati incasat declarati doar daca valoarea acestora depaseste plafonul (12 salarii minime).

Alte discuții în legătură

Retragere dividende 2018 2019 radulucian 22 radulucian 22 Pentru acesti 2 ani se retrag dividende pe admin, in cursul 2019, totalul depasind 12 salarii minime. Se plateste impozit 5% dividende la ridicare Se ... (vezi toată discuția)
Datorez cass? Fedayna Fedayna Buna ziua, la inceputul lunii noiembrie anul trecut m-am alaturat ca asociat unui srl. Firma nu a avut venituri de cand am intrat pana in februarie, iar eu nu ... (vezi toată discuția)
Impozit si cass pentru venituri din activitati independente + dividende danmitroi10 danmitroi10 Buna ziua, O persoana fizica obtine venituri din activitati independente de 20.000 lei/an la care se adauga venituri din dividende de 10.000 lei/an (ambele ... (vezi toată discuția)