Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cass pentru venitul din dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cass pentru venitul din dividende

Buna ziua !
O firma repartizeaza si plateste dividende in suma bruta de 20000 asociatului unic . Acesta nu este salariat . Trebuie sa plateasca CASS 10% la aceasta suma , fiind mai mica de 12 salarii minime pe economie ?Sau plateste doar impozit 5% ? Mentionez ca asociatul nu mai obtine alte venituri . Va multumesc !
george-neagu, moderator
Daca trebuie sa plateasca contributia la sanatate o persoana care incaseaza venit din dividende, nu are legatura cu faptul ca in acelasi timp mai are si un contract de munca valabil, ci doar daca acest venit din dividende incasat de exemplu in 2021 depasaste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie din acest an (12 x 2300 lei lunar). Daca depaseste, va trebui sa completeze si sa depuna declaratia unica si va plati cass 10% aplicat la valoarea plafonului.