Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Se plateste CASS si/sau CAS la venit din dividende?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Se plateste CASS si/sau CAS la venit din dividende?

Asociat unic si administrator la o societate comerciala (S.R.L.) desfasoara activitate de consultanta in management pentru clienti firme. Firma plateste impozit pe venitul micro de 3%.
Nu are CIM si nici contract de administrare. Asociatul unic se multumeste cu dividendele ce i se cuvin in cursul anului economic respectiv, pentru care -evident - plateste impozit pe dividende.
Are sau nu are obligatia sa plateasca contributie CASS si/sau CAS?
george-neagu, moderator
Pentru venitul sub forma de dividende, asociatul unic trebuie sa mai plateasca doar contributia la sanatate si doar daca acel venit este peste plafonulul celor 12 salarii minime brute pe economie. Va depune declartia unica in 2022 pentru dividendele distribuite si incasate in 2021.
Poate desfasura asociatul unic/administrator activitate astfel incat sa nu aiba CIM la propria firma si nici contract de administrare?
Da. Este trecut ca reprezentantul societatii in statulul de infiintare la registrul comertului.