avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1947 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legea 19/2020
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legea 19/2020

Buna tuturor,
Aveti idee daca parinti mai beneficiaza de somaj tehnic, ca zile libere platite 75%, conform legi 19/2020, in situatia in care anul scolar se incheie?
Am vazut o declaratie a premierului in care spunea ca acest beneficiu nu va mai fi acordat, iar cu inchiderea anului scolar, parinti care au ramas acasa cu copii ar trebui sa revina la munca.
In acest moment am o salariata care e pe legea 19/2020 si sunt putin cam confuz daca sa o rechem la munca sau nu.
Multumesc anticipat de raspuns.

Sebastian

Alte discuții în legătură

Legea 19/2020: ce se întâmplă când mama e acasă pentru îngrijire copil, iar soțul intră, ulterior, în șomaj tehnic? Burtea mariana Burtea mariana Este legal ca intr.o familie mama sa ramana acasa pt supraveghere copil 75%pt inchiderea scolilor,ca mai apoi sotului sa i se închida fabrica si sa fie dat in ... (vezi toată discuția)
Angajatorul refuza legea 19/2020 gabrielle_24 gabrielle_24 Bună ziua, Ma aflu in urmatoarea situație: am inaintat ieri catre angajator cererea de acordare a zilelor libere pentru parinti, conform legii nr.19/2020 ... (vezi toată discuția)
Hotărârea nr. 217/2020 FlorinKM FlorinKM Bună ziua. Soția mea de afla acasă conform Hotărârii nr. 217/2020 pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere ... (vezi toată discuția)