Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Legea 19 - liberele plătite pentru părinți
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Legea 19 - liberele plătite pentru părinți

Buna ziua ! Ca urmare a prelungirii STARII DE ALERTA, legea 19 se aplica in continuare pt. parintii care au copii, avand in vedere ca s-au terminat cursurile scolare ?
Nu se aplică. Legea 61/2020 a clarificat acest lucru:

(1^2) Prin excepție, în anul 2020, prevederile alin. (1) și (1^1) se aplică și pe perioada imediat următoare încetării stării de urgență, până la finalizarea cursurilor școlare aferente semestrului al II-lea.
[ link extern ]