Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Asigurari tip Bond
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Asigurari tip Bond

Buna ziua, care sunt avantajele si dezavantajele unei asigurari de tip BOND (cu referire la garantie de participare licitatie si garantie de buna executie ) fata de politele obisnuite, eventual scrisorile bancare.
Garanțiile de participare sunt cerute de regulă în cadrul procedurilor de licitații; reprezintă un instrument aferent modului de prezentare a ofertei, care are drept scop protejarea organizatorului licitației față de riscul unui comportament necorespunzător al ofertantului pe toată perioada implicării sale în procedura de atribuire.

Garanția de bună-execuție se plătește în avans de antreprenor, iar dacă lucrarea corespunde parametrilor, se va restitui acestuia. Această plată în avans nu se referă neapărat la faptul că antreprenorul remite o sumă de bani, ci poate să emită prima factură aferentă lucrărilor cu un discount corespunzător garanției. Menirea ei este pentru asigurarea unei lucrări pe care participantul se obligă să o execute. Poate acoperi executarea incompletă sau executarea necorespunzătoare a lucrării.

Cele două garanții de mai sus sunt expres cerute de legea română pentru participarea la licitații publice și/sau încheierea contractelor de achiziții publice.

Scrisoarea bancară este un tip de scrisoare de garanție prin care banca se obligă să achite o sumă de bani în contul beneficiarului. De regulă acest tip de garanție se folosește în cazul unor investiții, în cazul cumpărării unor părți sociale/acțiuni într-o societate sau cazuri de genul ăsta. Nu am întâlnit personal scrisori bancar în licitații publice.

Nu știu dacă se pretează o comparație de tip pro și contra, cât mai degrabă să privim asupra scopului și rațiunii din spatele fiecăreia dintre aceste tipuri de asigurare și să fiți sigură că în momentul în care încheiați o poliță, să încheiați polița corespunzătoare situației și contractului în care sunteți angajată.

Cu stimă,
Av. Cristina Filimon