Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se impart bunurile dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se impart bunurile dupa deces

Sunt divortata de 18 ani si nu am facut impartirea bunurilor(un apartament cu 3 camere cymparat in timpul casatoriei)Din casatorie a rezultat un baiat,acum major dar fostul sot s-a recasatorit si are inca un copil.Cum se va imparti apartamentul cumparat cu mine duoa decesul lui?
Multumesc!
partea lui va fi mostenita de copil si nevasta.
pe dvs va mosteneste doar copilul.
Daca va deceda el inaintea dvs, dupa ce mostenitorii lui deszbat succesiunea, dvs veti fi in indiviziune cu acestia.. deci, oricum ar fi, tot partaj trebuie sa faceti ?
De ce nu il faceti acum ?
Daca dvs stati in casa aia, va inteleg de ce.. nu inteleg de ce nu faceti, daca sta el..