Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partajare bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partajare bunuri

Buna ziua,
Eu și soțul căsătoriți de 5 ani nu avem copii. El are unul dintr-o alta relație. Cine are dreptul deplin la bunuri?
Dați mai multe detalii. Cine are dreptul deplin în caz de divorț sau de deces?
Bunurile sunt comune sau proprii ale soțului?
Bună ziua,

Bunurile dobândite de către soți în timpul căsătoriei în cadrul regimului comunității legale de bunuri (bănuiesc ca nu ați ales un alt regim) se prezuma ca sunt ale amândurora. Astfel, fiecare sot va avea dreptul la 50% din aceste bunuri.

Cu toate acestea, unele bunuri dobândite în timpul căsătoriei sunt exclusiv ale soțului care le-a dobândit, potrivit art. 340 Cod civil:

"a) bunurile dobândite prin moștenire legală, legat sau donație, cu excepția cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soți, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerț care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creațiilor sale și asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele științifice sau literare, schițele și proiectele artistice, proiectele de invenții și alte asemenea bunuri;
f) indemnizația de asigurare și despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soți;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum și bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii."

Cu stimă,
Av. Popa Andra-Ingrid
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
La partaj in cazul divortului veti imparti in mod egal bunurile dobandite in timpul casatoriei.

In caz de deces, veti fi mostenitoare impreuna cu copilul sotului, venind la mostenirea bunurilor poprii ale acestuia si la cota sa parte din bunurile comune (aceasta in functie de ceea ce exista in patrimoniul acestuia la data decesului).
Mulțumesc!
Buna ziua,

Daca ati ales regimul comunitatii legale, bunurile sunt, in genere, proprietate devalmasa.
(cu exceptiile prevazute de lege ).

Acest tip de coproprietate este caracterizata de faptul ca niciunul dintre cei doi copartasi nu are individualizata o cota-parte , din dreptul de proprietate, aceasta urmand a fi determinata prin imparteala.

Cei doi soti detin dreptul de proprietate.

Copilul nu exercita acest drept.

Numai dupa decesul dumneavoastra, acesta, in calitate de mostenitor rezervatar, isi poate exprima optiunea de a succede.

Fiecare dispune de bunurile sale, in timpul vietii, dupa cum doreste, conform principiului libertatii contractuale.