Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Declaratie AFM
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Declaratie AFM

Buna ziua,
O societate introduce ambalaje pe piata motiv pentru care trebuie sa completeze si sa depuna Declatatia catre AFM lunar. In una dintre luni nu au fost facute deloc importuri; mai trebuie completata si depusa aceasta declaratie cu valoare zero sau pur si simplu nu se mai depune?

Multumesc!

Da, depuneti. In anexa 2 la Ordinul nr. 591/2017 pentru aprobarea modelului și conținutului formularului "Declarație privind obligațiile la Fondul pentru mediu" și a instrucțiunilor de completare și depunere a acestuia, se precizeaza:

În situația în care, pentru perioada de raportare, nu rezultă sume datorate, reprezentând contribuții, taxe ori alte sume pentru care persoanele juridice și persoanele fizice au dobândit calitatea de contribuabili/plătitori la bugetul Fondului pentru mediu, se înscrie cifra 0 (zero).