Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Probleme cu firmă de intermedieri afaceri
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Probleme cu firmă de intermedieri afaceri

Buna ziua, as vrea sa ma ajutati cu informatii, sfaturi sau reprezentare in cazul unei asa zise colaborari cu o firma de intermedieri afaceri: Firma care intermediaza intre cerere si oferta. Insa in fapt, nu realizeaza nimic, potentialii clienti nu exista, sau sunt persoane fictive.
Insa, pentru fiecare recomandare din partea lor, de regula un link pe care il trimit si care este calea de acces catre un potential client, factureaza un serviciu. Nu conteaza ca raspunde nimeni la telefon sau raspunde cineva plictisit ca nu are nevoie...Partea neplacuta este ca desi am intrerupt colaborarea cu ei si am solicitat de nenumarate ori sa nu mi se mai trimita nimic, eu primesc lunar facturi de penalizari si asta cam de 2 ani. Va rog, ce ar trebui facut in aceasta situatie?! NU mi se pare in regula sa platesc ceva de care nu am beneficiat si mai ales penalizari lunare. Va multumesc pentru orice recomandare!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Mergeti cu acel contract si cu actul prin care ati intrerupt colaborarea cu dumnealor la un avocat pentru a va sfatui la obiect ce cale sa urmati.
Ionut.ion, utilizator
Nu exista contract. Doar accesarea unui site si acceptarea de termeni si conditii.
Cautati pe net ca am vazut ca mai sunt cazuri asemanatoare si intrebati cum au "rezolvat" dumnealor situatia.
Sau luati legatura cu un avocat care, in urma studierii acelor termeni si conditii, va poate sfatui cum sa actionati in continuare.
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

Trebuie analizat site-ul pe care ați acceptat termenii și condițiile. Oricum ar fi, in lipsa unui serviciu efectiv prestat, nu puteți fi obligată la plata unei sume. Cereți rezilierea de îndată a contractului și solicitați restituirea sumelor achitate.

Cu stima,
Av. Jasmine Oancea