Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cum este definita familia monoparentala?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cum este definita familia monoparentala?

Fiica mea are un copil de 1 an si 7 luni. Nu este casatorita , dar tatal a recunoscut copilul : apare in certificatul de nastere.
Intrebarea la care va rog sa-mi raspundeti :
Constituie fiica mea impreuna cu fiul ei , o familie monoparentala?
Va intreb asta pentru ca la intocmirea dosarului pentru cresa , sunt categorii separate familii biparentale sau familii monoparentale.
Buna ziua.

Daca nu locuieste cu tatal copilului , da, este vorba despre o familie monoparentala.

Familia monoparentală (monoparental family) este acel tip de familie în care copiii locuiesc doar cu unul dintre părinți. Acest lucru se poate întâmpla ca urmare a divorțului, a separării părinților, a decesului unuia dintre părinți, a înfierii de către un adult a unui minor sau ca urmare a deciziei unei femei de a da naștere unui copil fără a fi căsătorită sau fără a locui cu un bărbat.(Wikipedia)
Raluca Iliescu, Avocat
Multumesc,
Mihaela