Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis de conducere

In anul 2018 am fost prins conducand cu permisul suspendat, mi-a fost retinuta procesul verbal prin care reiese ca am 15 zile drept de conducere dupa luarea permisului si mi-a fost intocmit un dosar penal.
De curand s-a incheiat judecata iar hotararea a devenit definitiva.
Cum pot face sa-mi recuperez permisul? Ce am de facut pentru a putea conduce iarasi? Tin sa mentionez ca nicaieri in hotarare,minuta,etc nu este nimic precizat de permis.
Ce solutie a dat instanta?
OUG NR.195/2002:

Articolul 114 (1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) , (3) si (4) din Codul penal;

Articolul 116 (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:

b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Poate domnul a primit o solutie de amanare a aplicarii pedepsei, nu neaparat de condamnare, si atunci permisul nu i a fost anulat.
Mai mult, avand in vedere data savarsirii faptei, va putea sa si recupereze imediat permisul fara a astepta cele 3 luni (astfel cum a fost modificat codul rutier in iulie 2019 in caz de amanare a aplicarii pedepsei).
Duca Oana, Avocat

Duca Oana a scris:

Poate domnul a primit o solutie de amanare a aplicarii pedepsei, nu neaparat de condamnare, si atunci permisul nu i a fost anulat.
Mai mult, avand in vedere data savarsirii faptei, va putea sa si recupereze imediat permisul fara a astepta cele 3 luni (astfel cum a fost modificat codul rutier in iulie 2019 in caz de amanare a aplicarii pedepsei).

Da, s a stabilit amânarea aplicării pedepsei, incidentul datând din data de 24 Septembrie 2018. Cu hotărâre definitiva in Martie anul acesta
Mergeti sa va ridicati permisul.
Cu hotararea mergeti la registratura instantei sa o legalizati cu mentiunea ramanerii ei definitive. Trebuie sa faceti o cerere in acest sens si sa platiti taxa de timbru la ditl. Cu cererea in care solicitati legalizarea hotararii, cu hotararea pe care ati primit o si dovada taxei, mergeti la registratura sa o legalizeze.
Cu aceasta legalizata, mergeti sa va ridicati permisul.
Duca Oana, Avocat