avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis de conducere

In anul 2018 am fost prins conducand cu permisul suspendat, mi-a fost retinuta procesul verbal prin care reiese ca am 15 zile drept de conducere dupa luarea permisului si mi-a fost intocmit un dosar penal.
De curand s-a incheiat judecata iar hotararea a devenit definitiva.
Cum pot face sa-mi recuperez permisul? Ce am de facut pentru a putea conduce iarasi? Tin sa mentionez ca nicaieri in hotarare,minuta,etc nu este nimic precizat de permis.
Cel mai recent răspuns: Duca Oana , Avocat 19:04, 24 Iunie 2020
Ce solutie a dat instanta?
OUG NR.195/2002:

Articolul 114 (1) Anularea permisului de conducere se dispune in urmatoarele cazuri:
b) titularul permisului de conducere a fost condamnat, printr-o hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, pentru infractiunile prevazute la art. 334 alin. (2) si (4) , art. 335 alin. (2) , art. 336, 337, art. 338 alin. (1) , art. 339 alin. (2) , (3) si (4) din Codul penal;

Articolul 116 (1) Persoana al carei permis de conducere a fost anulat ca urmare a ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti de condamnare pentru una dintre faptele prevazute la art. 114 alin. (1) si la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obtinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, dupa caz, daca a intervenit una dintre situatiile urmatoare:

b) a trecut un an de la data gratierii pedepsei sau a ramanerii definitive a hotararii judecatoresti prin care s-a dispus suspendarea executarii pedepsei sub supraveghere;

Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
Lăzăruţiu Lucian, Avocat
Poate domnul a primit o solutie de amanare a aplicarii pedepsei, nu neaparat de condamnare, si atunci permisul nu i a fost anulat.
Mai mult, avand in vedere data savarsirii faptei, va putea sa si recupereze imediat permisul fara a astepta cele 3 luni (astfel cum a fost modificat codul rutier in iulie 2019 in caz de amanare a aplicarii pedepsei).
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
Duca Oana, Avocat


Duca Oana a scris:

Poate domnul a primit o solutie de amanare a aplicarii pedepsei, nu neaparat de condamnare, si atunci permisul nu i a fost anulat.
Mai mult, avand in vedere data savarsirii faptei, va putea sa si recupereze imediat permisul fara a astepta cele 3 luni (astfel cum a fost modificat codul rutier in iulie 2019 in caz de amanare a aplicarii pedepsei).


Da, s a stabilit amânarea aplicării pedepsei, incidentul datând din data de 24 Septembrie 2018. Cu hotărâre definitiva in Martie anul acesta
Mergeti sa va ridicati permisul.
Cu hotararea mergeti la registratura instantei sa o legalizati cu mentiunea ramanerii ei definitive. Trebuie sa faceti o cerere in acest sens si sa platiti taxa de timbru la ditl. Cu cererea in care solicitati legalizarea hotararii, cu hotararea pe care ati primit o si dovada taxei, mergeti la registratura sa o legalizeze.
Cu aceasta legalizata, mergeti sa va ridicati permisul.
Ultima modificare: Marți, 23 Iunie 2020
Duca Oana, Avocat

Alte discuții în legătură

Permis de conducere anulat lilicu lilicu sentinta ramasa definitiva in iunie 2014 pentru conducere sub influenta alcoolului, fara pagube, fara accident prevede aplicarea unei amenzi de 3600lei , cu ... (vezi toată discuția)
Cum procedez pentru a primi sentinta pronuntata intr-un dosar penal? pingitzer pingitzer Am primit o condamnare cu suspendare a executarii pedepsei,de 8 luni,in data de 11 apr.2012,pentru infractiuni privind circulatia pe drumurile ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ! mi s-a terminat un proces pentru conducere a unui ... TFA90flav TFA90flav Buna ziua ! Mi s-a terminat un proces pentru conducere a unui autovehicul avand permisul suspendat , pedepasa la care am fost condamnat apare asa : \" În ... (vezi toată discuția)