Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Permis de conducere
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Permis de conducere

In anul 2018 am fost prins conducand cu permisul suspendat, mi-a fost retinuta procesul verbal prin care reiese ca am 15 zile drept de conducere dupa luarea permisului si mi-a fost intocmit un dosar penal.
De curand s-a incheiat judecata iar hotararea a devenit definitiva.
Cum pot face sa-mi recuperez permisul? Ce am de facut pentru a putea conduce iarasi? Tin sa mentionez ca nicaieri in hotarare,minuta,etc nu este nimic precizat de permis.
Buna ziua,

In cazul amanarii aplicarii pedepsei, permisul nu este anulat, opereaza doar suspendarea dreptului de a conduce pe drumurile publice, vreme de 90 de zile.

Amanarea aplicarii pedepsei nu reprezinta o forma de condamnare, nu atrage decaderi, interdictii, sau incapacitati , ce rezulta in mod firesc dintr-o condamnare.(art. 83 din Codul -penal ).

Legalizati hotararea, cu mentiunea "definitiva", pentru a intra in posesia permisului de conducere.

Domnul a savarsit fapta cand nu era in vigoare aceasta interdictie.
Duca Oana, Avocat