Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De câte ori te poti căsători?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De câte ori te poti căsători?

Bună ziua. Mă interesează pentru cultura mea generală de câte ori te poți căsători în România? Am auzit niste discuții contradictorii că ar fi de 5 ori. Dacă te căsătoresti să zicem de mai mult de 2 ori, la noua căsătorie trebuie aduse toate certificatele de divort sau ultimul?
Multumesc.
Puteti sa va căsătoriți și de 100 de ori discuția se referea probabil la căsătoria religioasă facuta cu binecuvântarea bisericii.Se pare ca dreptul canonic nu permite mai mult de 3 căsătorii religioase.Statul laic va permite pt fericirea dvs sa va căsătoriți de un număr nelimitat de ori.Probabil un teolog ar putea sa va ofere mai multe amănunte,cum se obtin dispensa,în ce condiții etc.
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
5 e cifra fatidică. :)))
Nu te poti căsători decât de 5 ori, după 5 ani, bunurile proprii devin comune, nu iti moștenești soțul decedat decât dacă ați fost căsătoriți cel puțin 5 ani etc etc.
Da' ce-i cu 5-ul? De ce 5 si nu 8? De ce 5 si nu 10?
După 5 ani se întâmplă tot.