avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 373 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... De câte ori te poti căsători?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

De câte ori te poti căsători?

Bună ziua. Mă interesează pentru cultura mea generală de câte ori te poți căsători în România? Am auzit niste discuții contradictorii că ar fi de 5 ori. Dacă te căsătoresti să zicem de mai mult de 2 ori, la noua căsătorie trebuie aduse toate certificatele de divort sau ultimul?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 21:03, 26 Iunie 2020
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti sa va căsătoriți și de 100 de ori discuția se referea probabil la căsătoria religioasă facuta cu binecuvântarea bisericii.Se pare ca dreptul canonic nu permite mai mult de 3 căsătorii religioase.Statul laic va permite pt fericirea dvs sa va căsătoriți de un număr nelimitat de ori.Probabil un teolog ar putea sa va ofere mai multe amănunte,cum se obtin dispensa,în ce condiții etc.
Ultima modificare: Vineri, 26 Iunie 2020
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
5 e cifra fatidică. :)))
Nu te poti căsători decât de 5 ori, după 5 ani, bunurile proprii devin comune, nu iti moștenești soțul decedat decât dacă ați fost căsătoriți cel puțin 5 ani etc etc.
Da' ce-i cu 5-ul? De ce 5 si nu 8? De ce 5 si nu 10?
După 5 ani se întâmplă tot.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu casatorie lup4ever lup4ever Buna ziua, Urmeaza sa fac cununia civila iar firma mi-a dat cele 5 zile libere conform legi.Intrebarea este daca eu anul acesta fac decat cununia civila ... (vezi toată discuția)
Drepturile femeii crestine casatorita cu un musulman , copii rezultati din aceasta casatorie debora debora Buna ziua . Ma numesc Debora si as vrea sa imi dati cateva sfaturi daca se poate . Am un prieten turc de religie musulmana de 2 ani de zile ,eu fiind crestin ... (vezi toată discuția)
Eu ortodox el musulman ContSters259700 ContSters259700 Buna ziua numele meu este Andreea si doresc sa aflu cateva lucruri.Prietenul meu este turc de religie musulmana ..problema e ca doreste sa ne casatorim iar eu ... (vezi toată discuția)