avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie minor

Am câștigat minorul în vârstă de 6 ani prin hotărâre judecătorească.
Am respectat hotărârea judecătorească încredințând minorul tatălui de duă ori pe lună în wekend.
Acum 5 luni la luat într-o vineri și a refuzat să îl mai aducă înapoi chiar vrea să îl mute la altă școală.
Ce este de făcut?
El zice că mă dă iar în judecată .
Noi ne-am judecat deja doi ani până am obținut copilul.
Vă mulțumesc !
si dvs ce ati facut in astea 5 luni ?
Am depus plângere la poliție , și la asistența socială.
După 2-3 zile când mea zis că nu mai vrea să mi-l dea.
Poliția a zis că o să-l avertizeze ca să mi-l aducă înapoi.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
si, mai departe ? au trecut 5 luni, totusi..
Nu politia era solutia ci un executor judecătoresc,o discuție cu un avocat etc.Ati ales varianta care durează cel mai mult si care nu o sa va duca la rezultatul dorit.
Mergeți de urgenta la executor judecătoresc. Lăsați politia, nu or sa facă nimic. În timpul asta ați mai văzut sau vorbit cu copilul?

Alte discuții în legătură

În ce măsură contează dorința copilului de mutare de la părintele rezident? Elena.L2017 Elena.L2017 Amun baietel de 13 ani , divortata din 1014 sept , custodia comuna cu domiciliul la mine, mama . A mers la tata la sf de sapt cam la 2 luni eu l am dus tatal ... (vezi toată discuția)
Fata mea a fugit de acasa la tatal ei cami_ola cami_ola buna ziua, am o fata de 14 ani , care mi-a fost incredintata in urma cu 7 ani prin sentinta judecatoreasca spre crestere, tatal neaviand drept de vizitare si ... (vezi toată discuția)
Nelamurire program de vizitare minor karmy karmy Buna seara. Va rog mult sa mi da-ti un raspuns urgent daca este cineva on line. La ora 6 tatal copilului meu a venit si l-a luat conform hotararii ... (vezi toată discuția)