Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte sot supravietuitor

O persoana se casatoreste iar in timpul casatoriei dobandeste o locuinta. Din casatorie rezulta 2 copii. Sotul decedeaza iar sotia ramasa in viata se recasatoreste fara a dezbate succesiunea dupa primul sot. Ulterior, dupa 15 ani de casatorie moare sotia si ramane in viata cel de-al 2-lea sot si cei 2 copii din prima casatorie. Din cea de-a doua casatorie nu au rezultat copii. Întrebare: Are dreptul cel de-al 2-lea sot supravietuitor sa mosteneasca si el o cota parte din locuinta pe care sotia sa a dobandit-o (cu primul sot) inainte de casatorie? Multumesc anticipat!
Justitiarul711, utilizator
Va multumesc! Puteti sa-mi argumentati va rog? Multi (inclusiv notari) sunt de parere ca fiind bun dobandit inainte de casatorie sotul nu intra la stabilirea cotelor de mostenire.
Justitiarul711, utilizator
este sot supravietuitor si are dreptul la o cota de mostenire in raport cu ce clasa de mostenitori vine la masa succesorala.
Legea face vorbire despre cota de mostenire a sotului supravietuitor.
Deci are si el o cota de mostenire... evident intinderea acesteia este f.mica in raport de intinderea ce le revine copiilor din prima casatorie.
p.s. cautati notari care stiu sa citeasca mai bine sau sa va lamureasca mai bine!
sotul isi mosteneste sotia, mai exact 1/4 din ce avea ea la data decesului ( in concurs cu copiii sai).. mai departe nu conteaza de unde avea, din ce surse provin acele bunuri.
Ce avea sotia ? avea si jumatate din locuinta ce a cumparat-o cu primul sot..

Soţul supravieţuitor
Art. 972

Cota succesorală a soţului supravieţuitor

(1) Cota soţului supravieţuitor este de:

a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Detalii: [ link extern ]

gi-jane2, moderator
Sotia nu a avut alte bunuri decat apartamentul dobandit cu primul sot. Sotul 2 locuieste in locuinta sotiei impreuna cu cei 2 copii ai sotiei din prima casatorie. A dorit sa deschida succesiunea pe considerentul ca are o cota parte din acest apartament dar Notarul sustine ca sotul nu are drept de mostenire deoarece este bun dobandit inainte de casatoria cu acesta. Omul, pe buna dreptate, este nedumerit intrucat locuieste acolo de 15 ani. Va multumesc!
Justitiarul711, utilizator