avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 763 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte sot supravietuitor

O persoana se casatoreste iar in timpul casatoriei dobandeste o locuinta. Din casatorie rezulta 2 copii. Sotul decedeaza iar sotia ramasa in viata se recasatoreste fara a dezbate succesiunea dupa primul sot. Ulterior, dupa 15 ani de casatorie moare sotia si ramane in viata cel de-al 2-lea sot si cei 2 copii din prima casatorie. Din cea de-a doua casatorie nu au rezultat copii. Întrebare: Are dreptul cel de-al 2-lea sot supravietuitor sa mosteneasca si el o cota parte din locuinta pe care sotia sa a dobandit-o (cu primul sot) inainte de casatorie? Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Sâmbătă, 27 Iunie 2020
Justitiarul711, utilizator
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 11:55, 28 Iunie 2020
Schimbati notarul!
Asa cum va explicat si colega mai sus, are dreptul la un sfert din mostenire.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Poate notarul a inteles gresit ce a fost intrebat sau omul a inteles gresit raspunsul.
Copiii vor avea cea mai mare parte din casa, mostenesc 3 sferturi din cota tatalui lor si 3/4 din cota mamei.
Sotul supravietuitor are o cota mica, in procente ar veni cam 15.6%, (5/32) dar de avut are.
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2020
gi-jane2, moderator
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune superdorex superdorex Va salut, as dori sa stiu daca tatal meu decedeaza cum se imparte mostenirea?...mentionez ca mostenitori ar fi mama, eu si o sora! (vezi toată discuția)
Succesiune davidmirela davidmirela Succesiune Bună dimineața! Nepoțelei mele ea decedat ieri soțul S au căsătorit legal acum 1 an și 3 luni Înainte de căsătorie el și a cumpărat un ... (vezi toată discuția)
Succesiune cu mama vitregă. care sunt cotele moștenitorilor? Istvan.S Istvan.S Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit ... (vezi toată discuția)