Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cota parte sot supravietuitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cota parte sot supravietuitor

O persoana se casatoreste iar in timpul casatoriei dobandeste o locuinta. Din casatorie rezulta 2 copii. Sotul decedeaza iar sotia ramasa in viata se recasatoreste fara a dezbate succesiunea dupa primul sot. Ulterior, dupa 15 ani de casatorie moare sotia si ramane in viata cel de-al 2-lea sot si cei 2 copii din prima casatorie. Din cea de-a doua casatorie nu au rezultat copii. Întrebare: Are dreptul cel de-al 2-lea sot supravietuitor sa mosteneasca si el o cota parte din locuinta pe care sotia sa a dobandit-o (cu primul sot) inainte de casatorie? Multumesc anticipat!
Justitiarul711, utilizator
Schimbati notarul!
Asa cum va explicat si colega mai sus, are dreptul la un sfert din mostenire.
Poate notarul a inteles gresit ce a fost intrebat sau omul a inteles gresit raspunsul.
Copiii vor avea cea mai mare parte din casa, mostenesc 3 sferturi din cota tatalui lor si 3/4 din cota mamei.
Sotul supravietuitor are o cota mica, in procente ar veni cam 15.6%, (5/32) dar de avut are.
gi-jane2, moderator
Va multumesc!