avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 872 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Actiuni
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Actiuni

Părinții mei au 2 certificate de actionari.in 1996 au cumparat 80 de actiuni la societatea Dezrobirea constanta. Mai valoreaza ceva? Le mai putem vinde in caz ca societatea a dat faliment?
1. nu
2. le puteti vinde colectionarilor
Presupun ca de fapt e vorba de acele actiuni primite gratuit in acea perioada, nu cumparate. Ramane valabil raspunsul primit anterior pentru societatea Dezrobirea Constanta.
Dar pe langa acele actiuni, toate persoanele care la data respectiva erau majore au mai primit tot gratuit cate un numar de actiuni la fiecare din cele cinci SIF-uri, asa cum vedeti mai jos. Dar stati linistita, sunt cateva, nu va veti imbogati din valorificarea lor (173 lei).
sif1 Banat Crisana 12 bucati 2,3lei/actiune
sif2 Moldova 20 bucati 1,305lei/actiune
sif3 Transilvania 64 bucati 0,359lei/actiune
sif4 Muntenia 77 bucati 0,708lei/actiune
sif5 Oltenia 20 bucati 2,11lei/actiune
Ele sunt cotate la Bursa de valori Bucuresti si doar acolo se pot vinde prin intermediul unui broker de la o firma autorizata din zona dumneavoastra.
Dar de la aceste actiuni puteti sa incasati anual ceva dividende (adevarat ca nici de aici nu va imbogatii dar va redau doar ca sa intelegeti procedura). Pentru ca nu va vin singure acasa ci trebuie sa mearga urgent titulari la bancile unde aceste Sif-uri isi au conturile, va dau mai jos bancile de la fiecare.
sif1 Banca Transilvaniei pentru anii 2016, 2017 si 2018: BCR pentru 2019
sif2 Banca Transilvaniei pentru anii 2016, 2017, 2018 si 2019
sif3 BRD pentru anii 2016, 2017, 2018 si 2019
sif4 BCR pentru anii 2016, 2017, 2018 si 2019
sif5 BCR pentru anii 2016, 2017, 2018 si 2019
Pentru perioada anterioara anilor trecuti anterior nu mai pot fi ridicate dividendele fiind pierdute. Adica de exemplu, daca nu isi ridica dividendele cuvenite pentru anul 2019 de la data cand se hotaraste in adunarea generala plata dividendelor timp de 3 ani, ele se prescriu si raman ca venit al sif-ului respectiv.
De exemplu pentru anul 2018 s-au repartizat dividende astfel (deci 7 lei valoarea bruta de persoana din care se opreste de catre sif-uri impozitul pe dividende de 5%)_
sif1 0,1 lei/actiune
sif2 0,05 lei/actiune
sif3 0,01 lei/actiune
sif4 0,0347 lei/actiune
sif5 0,07 lei/actiune
Detalii gasti zilnic la sectiunea BET-FI de la adresa bvb.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dividende dobrogea sa si rompetrol Bostan musat carmen Bostan musat carmen Am un pachet de 1950 de actiuni ka Dobrogea SA si nu zm maj prjmjt de 15 ani ,nimic.Anual intreb si spun ca nu dau,desi in trecut au dat.Cum as putea sa intru ... (vezi toată discuția)
Pret actiune valcris valcris Buna ziua. Puteti sa-mi spuneti si mie care este pretul actual al unei actiuni la SIF ? Multumesc. (vezi toată discuția)
Dividente sif muntenia silviana13 silviana13 Deoarece pentru anul 2013 SIF Muntenia nu a acordat dividente , in anul 2014 la BCR nu s-a dat si nu se stia nimic despre acest subiect. In anul 2015 , am ... (vezi toată discuția)