avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Dezlipire teren intravilan
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Dezlipire teren intravilan

Bună ziua!
Am dezlipit un teren intravilan în 2 loturi, și notarul mi-a cerut Certificat de Urbanism pentru dezmembrare. Acum pot să mai dezlipesc lotul mare în alte două loturi și tot așa mai departe? Eu înțelesesem că dacă NU dezmembrezi în mai mult de 2 loturi, NU îți trebuie Certificat de Urbanism. De la Primărie, Biroul de Urbanism mi-a răspuns că mai pot dezmembra doar o dată în două loturi după care, dacă vreau să mai dezmembrez trebuie să fac un PUZ. Menționez că terenul are o suprafață de 24.000 mp și eu mă gândeam să dezmembrez câte un lot pentru vânzare doar atunci când găsesc client. Prima dată am dezmembrat 3.000 mp pe care i-am vândut și la fel voi proceda cu următorul client. Dar în continuare, nu am de unde să știu ce suprafață vor dori următorii clienți ca să pot să fac PUZ. Dacă se fac dezmembrări succesive se iau în calcul toate ca să mă oblige să fac PUZ?
Ultima modificare: Duminică, 28 Iunie 2020
Marinică Lixandru, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cristian_Pauna , utilizator 11:40, 11 Mai 2022
Pentru dezlipire in 2 loturi nu este nevoie de urbanism (asta la topograf). Dar topograful face dezmembrarea doar din punct de vedere tehnic. Notarul din punct de vedere juridic. Notarul cere acest certificat de urbanism, pentru ca in caz contrar trebuie sa dati declaratie notariala ca dezmembrarea nu are ca scop construirea de locuinte, si ca nu veti construi pe acel teren. Deci cu lucrarea de dezmembrare avizata trebuie sa solicitati un CU primariei pentru notar.

Referitor la dezmembrari in 2 parcele succesive multi fac acest lucru ca sa fenteze legea, si atunci anumite primarii considera ca ``radacina`` poate fi dezmembrata in 2 parcele fara PUZ. Daca ulterior se fac dezmembrari se considera ca este nevoie de PUZ.
Ultima modificare: Luni, 29 Iunie 2020
Vladislav20, utilizator


Vladislav20 a scris:

Pentru dezlipire in 2 loturi nu este nevoie de urbanism (asta la topograf). Dar topograful face dezmembrarea doar din punct de vedere tehnic. Notarul din punct de vedere juridic. Notarul cere acest certificat de urbanism, pentru ca in caz contrar trebuie sa dati declaratie notariala ca dezmembrarea nu are ca scop construirea de locuinte, si ca nu veti construi pe acel teren. Deci cu lucrarea de dezmembrare avizata trebuie sa solicitati un CU primariei pentru notar.

Referitor la dezmembrari in 2 parcele succesive multi fac acest lucru ca sa fenteze legea, si atunci anumite primarii considera ca ``radacina`` poate fi dezmembrata in 2 parcele fara PUZ. Daca ulterior se fac dezmembrari se considera ca este nevoie de PUZ.

P.S. Pana la 3 parcele inclusiv se poate face dezmembrare fara PUZ.
Domnul Vladislav 20 eu am o parcela de 5000mp,si doresv sa fac 6 parcele de 800 si un pic.primaria imi spune ca pot face doar 3 anul acesta,restul la anul.imi puteti explica va rog

Vladislav20 a scris:



Vladislav20 a scris:

Pentru dezlipire in 2 loturi nu este nevoie de urbanism (asta la topograf). Dar topograful face dezmembrarea doar din punct de vedere tehnic. Notarul din punct de vedere juridic. Notarul cere acest certificat de urbanism, pentru ca in caz contrar trebuie sa dati declaratie notariala ca dezmembrarea nu are ca scop construirea de locuinte, si ca nu veti construi pe acel teren. Deci cu lucrarea de dezmembrare avizata trebuie sa solicitati un CU primariei pentru notar.

Referitor la dezmembrari in 2 parcele succesive multi fac acest lucru ca sa fenteze legea, si atunci anumite primarii considera ca ``radacina`` poate fi dezmembrata in 2 parcele fara PUZ. Daca ulterior se fac dezmembrari se considera ca este nevoie de PUZ.

P.S. Pana la 3 parcele inclusiv se poate face dezmembrare fara PUZ.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este legala masurarea unui teren fara proprietari prezenti ? Eumia Eumia Este legala masurarea de catre cadastristi de la o firma de cadastru a unui teren cu imobil pentru intocmirea schitei cu propunerea de dezmembrare fara ca ... (vezi toată discuția)
Dezmembrare fara iesire din indiviziune angella angella O problema m/a pus pe ganduri: daca sunt doi copropietari pe o suprafata de teren(cu constructii) si vor sa o dezmembreze in doua parcele dar fara sa faca ... (vezi toată discuția)
Drum acces, coproprietate wrunning wrunning Buna ziua! In vederea lotizarii utlerioare a unui teren, atat eu cat si vecinul lateral, interesat de acelasi lucru, am dori obtinerea unui drum de acces, cu ... (vezi toată discuția)