Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Se poate refuza testarea
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Se poate refuza testarea

Daca o firma vrea sa testeze angajatii pentru COVID-19 pot acestia refuza sau exista vreo lege care sa oblige la testare ?

Acestia nu au simptome.
In mod normal aceasta este o procedura medicala preventiva deci obligativitatea nu ar trebui sa existe. Este necesar acordul persoanei. In statustul starii de alerta de asemenea nu se precizeaza vreo obligativitate.
Daca refuza testarea angajatorul are dreptul sa nu ii primească la munca.
Degeaba testeaza 90 daca 10 nu vor.
Buna ziua,
DA, se poate refuza si cei care refuza sunt trimisi acasa DEFINITIV!
De ce sa va testeze, cu ce drept?
Va concediaza, e dreptul angajatorului!
Alegeti!
Inca ceva, exista bolnavi ASIMTOMATICI dar .... pentru a intelege asta e nevoie de un neuron functional.
De acord, sistemul politic are nevoie de neuron functional, atata timp cat opiniile de profesie ale doctorilor exprima faptul ca asimptomaticii nu raspandesc virusul. Lasand la oparte partea de offtopic, ideea era: in baza a ce actioneaza un agajator ?
CCM-urile prevad, in marea majoritate a situatiilor, obligativitatea unui control periodic general si atat. Nu exista alta obligativitate. Deci ce facem, santajam angajatii ?
Nu este santaj, asa prevede legea si asa este normal si de bun simt.
HG nr. 355/2007
privind supravegherea sănătăţii lucrătorilor
ART. 19
Efectuarea examenului medical periodic are următoarele scopuri:
e) depistarea bolilor care constituie risc pentru viaţa şi
sănătatea celorlalţi lucrători
la acelaşi loc de muncă;

f) depistarea bolilor care constituie risc pentru securitatea
unităţii
, pentru calitatea produselor sau pentru populaţia cu care
lucrătorul vine în contact prin natura activităţii sale.

ART. 22
f) la indicaţia medicului de medicina muncii, pentru stabilirea
incompatibilităţilor medicale cu riscurile profesionale evaluate,
examenul medical periodic poate cuprinde investigaţii şi/sau examene
medicale de specialitate suplimentare
celor prevăzute
în anexa nr. 1.
inspectorSSM, utilizator
Daca asimptomaticii nu transmiteau virusul nu existau atat de multe probleme.
Tocmai asimptomaticii duc la explozii de infectari cu Covid 19 in mod imprevizibil.
O parte din medici vorbesc aiurea.

Ebola, de pilda, este mult mai usor de controlat din punct de vedere virusologic pentru ca poti vedea exact situatia si poti actiona in timp util.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat