Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Încetare CIM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Încetare CIM

Bună ziua. Angajatorul are sau nu obligația sa prezinte angajatului, un certificat Revisal la momentul încetării CIM? Menționez ca am făcut aceasta solicitare dar am fost refuzat. Multumesc
Nu are acesta obligatie decat la solicitarea scrisa a salriatului/fostului salariat.

Daca in termen de cel mult 15 zile de la data solicitarii, angajatorul nu a eliberat acestuia un extras din registru, datat si certificat pentru conformitate, atunci salariatul poate sesiza ITM-ul.

Sesizarile pot fi transmise catre ITM (Inspectoratul Teritorial de Munca) prin:
- posta;
- e-mail;
- fax;
- inregistrate chiar la sediul institutiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic