avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... exceptii de la purtarea mastii in spatii inchise
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

exceptii de la purtarea mastii in spatii inchise

Daca am adeverinta medicala care dovedeste ca sufar de o afectiune medicala care nu imi permite folosirea mastii in spatii inchise pot intra in acele locuri ?
Va multumesc!
Ultima modificare: Marți, 30 Iunie 2020
alina_25, utilizator
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 16:31, 28 Octombrie 2020
În funcție de evaluarea riscului efectuat de medicul de medicina muncii al unității sau a medicului de medicină școlară, după caz, pot exista unele excepții, astfel:

a) ) angajatul este singur în birou sau se află minim 2 m între persoanele din acel birou, cu condiția aerisirii camerei, cel puțin la două ore și se asigură dezinfecția suprafețelor;

b) persoana suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare;


c) persoana desfășoară activitați fizice intense și/sau în condiții de muncă solicitante (temperaturi ridicate, umiditate crescuta, etc.);

d) prezentatorii TV și invitații acestora, cu condiția respectării distanței de 3 metri între persoane;

e) vorbitorii în public cu condiția respectării distanței de 3 metri

f) elevii/studenții doar în timpul orelor de curs, dacă se respectă distanțarea corespunzătoare

g) copiii cu vârsta mai mică de 5 ani.
[ link extern ] /
Da, aveti dreptul.de a întra în spatii închise dar sa păstrați distanta de 2 metri fata de toate persoanele.
Sa aveți si dovada la.dvs.

Ar fi bine sa se dea niște ecusoane la magazine ca sa se știe cine are dreptul de a nu purta masca in magazine pentru a se evita tot felul de probleme.
Sunt magazine unde lucrătorii striga la.cei care nu poarta masca de protectie.

Eu v-as sugera sa aveti măcar o batista la gura și la nas pentru ca ati avea o mica protectie.
Pentru dvs. Covid 19 poate fi extrem de periculos.
In cazul.dvs. riscul de a transmite virusul la alții este foarte redus ca și probabilitate.
Ultima modificare: Vineri, 3 Iulie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
In conditiile in care o persoana are dupa ureche (pe pliul interior al urechii) un nev papilomatos sau o alunita care poate fi lezata de firul de la masca de protectie si respectivul poarta un guler de cilism care ii acopera gura si nasul poate fi data afara din magazin?
([ link extern ] )

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Da, aveti dreptul.de a întra în spatii închise dar sa păstrați distanta de 2 metri fata de toate persoanele.
Sa aveți si dovada la.dvs.

Ar fi bine sa se dea niște ecusoane la magazine ca sa se știe cine are dreptul de a nu purta masca in magazine pentru a se evita tot felul de probleme.
Sunt magazine unde lucrătorii striga la.cei care nu poarta masca de protectie.

Eu v-as sugera sa aveti măcar o batista la gura și la nas pentru ca ati avea o mica protectie.
Pentru dvs. Covid 19 poate fi extrem de periculos.
In cazul.dvs. riscul de a transmite virusul la alții este foarte redus ca și probabilitate.

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2020
giv, utilizator
Important este sa fie acoperit nasul.si gura.
Orice protectie in conditii de.recomandare medicala trebuie interpretată in asa fel încât nici persoana respectiva sa nu fie afectata dar nici ceilalți cetățeni de bună-credință.

Degeaba port eu masca daca ceilalți nu poarta masca sau ceva de protectie.
Din păcate, multi cred ca, dacă poarta ei masca sunt protejati si nu contează ce fac alții.
Este falsa o astfel de ipoteza.

Medicul chirurg care operează un pacient nu poarta masca pentru a se proteja pe el, ci pentru a proteja persoana operata in camera de urgenta.
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Iulie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Aveti idee unde scrie exact ce tip de masca sa folosesti pe perioada starii de alerta/urgenta in spatiile inchise?
Este definit vreun tip de masca sau este o notiune generica trecuta in lege?
Ultima modificare: Luni, 20 Iulie 2020
giv, utilizator

Alte discuții în legătură

Cum pot scapa de purtarea mastii de protectie la locul de munca? morty morty Buna seara, Doresc sa va intreb care ar fi variantele sa nu mai fiu nevoit sa port masca la locul de munca, simt ca ma sufoc timp de 10 ore. Ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.am cerut la medicul ... Mihutza2003 Mihutza2003 Bună ziua, sunt asmatica si plurialergica.Am cerut la medicul de familie adeverinta pt nepurtarea măștii in aer liber și am fost trimisa la pneumolog.Nici ... (vezi toată discuția)