Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Fara masca - dovada problemelor respiratorii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Fara masca - dovada problemelor respiratorii

Cum se poate face dovada problemelor respiratorii pentru a nu purta masca in spatiile publice inchise si pentru a nu primi amenda?
Bună seara,

Din pacate, cu toate ca sunt multe persoane în situația dumneavoastră, legea, care este în vigoare, nu prevede nicio excepție de la obligativitatea purtării măștii în spatiile publice închise.
Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator , Avocat
Puteti obtine adeverinta medicala de la.medicul de familie sau de la medicul specialist in functie de afectiunea de care suferiti.
In funcție de evaluarea riscului efectuat de medicul de medicina muncii al unității sau a medicului de medicină școlară, după caz, pot exista unele excepții, astfel:
b) persoana suferă de boli care afectează capacitatea de oxigenare;
....
[ link extern ] /
Urmează sa se publice un Ordin in Monitorul Oficial al României, care prevede ca situație de excepție, nepurtarea măștii de către persoanele care suferă de persoanele cu probleme de sănătate. Însă, până la momentul publicării, acesta nu este în vigoare. Cu siguranță în acest ordin va fi prevazut și cum se poate face dovada unor astfel probleme de sănătate. În situația în care în Ordin nu va fi nicio prevedere în acest sens, consider ca, o adeverință care atesta problema de sănătate, emisa de medicul de familie, este suficienta.

Popa Andra-Ingrid - Avocat colaborator a scris:

Bună seara,

Din pacate, cu toate ca sunt multe persoane în situația dumneavoastră, legea, care este în vigoare, nu prevede nicio excepție de la obligativitatea purtării măștii în spatiile publice închise.

Buna ziua, eu am astm si medicul de familie a spus ca nu poate elibera adeverinta. Am solicitat medicului specialist ( alergolog ) , care m-a trimis la medicul care efectueaza medicina muncii. Si atunci cine elibereaza ?