Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Fara masca - dovada problemelor respiratorii
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Fara masca - dovada problemelor respiratorii

Cum se poate face dovada problemelor respiratorii pentru a nu purta masca in spatiile publice inchise si pentru a nu primi amenda?
Trebuie sa aveti un test de spirometrie, care dovedeste redusa capacitate pulmonara pe care o aveti, datorita astmului.. Ati fost indrumata corect la cabinetul de medicina muncii, unde se fac astfel de teste.
[ link extern ] /
Teste am si la medicul alergolog. Dar facute stand pe scaun. In mers se modifica parametrii .
Nu e vorba de teste, ci de acel test, care indica o capacitate respiratorie scazuta. Testul nu se face pe scaun, daca vreti sa stiti, fac an de an un astfel de test. Daca aveti astm v-ar iesi acea capacitate respiratorie scazuta. Inainte de test nu aveti voie sa folositi acea medicatie inhalatorie.
latka, moderator
In ce pozitie se face testul ? Testul l.am facut in cabinet stand pe scaun . Din moment ce am recomandare sa folosesc spray cred ca nu sunt in parametrii.
simonna38, utilizator
Testul se face stind in picioare. Din el rezuta un grafic care arata capacitatea dvs. pulmonara. Medicul de medicina muncii va da acea adeverinta cu evidentierea deficientei respiratorii. Asta e tot. Nu mai e nimic de adaugat.