avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 841 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu legal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu legal

Buna ziua, in perioada martie-iunie am fost acasa cu legea 19, dar in data de 21 aprilie apar cu o zi de concediu legal, vreau sa stiu daca acest lucru este corect si normal. Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:16, 6 Iulie 2020
Buna ziua,
Intrebati angajatorul ce sa intamplat, nu puteti beneficia de ambele concedii in acelasi timp.
Probabil ca ziua de 21 aprilie a fost descoperita ... cererea pentru Lg 19/2020 pentru ce perioada a fost efectuata?
Cererea a fost facuta pe toata luna, inclusiv luna mai si pana pe 12 iunie, deoarece tatal copilului este decedat.
Angajatorul ce v-a mentionat despre aceasta situatie?
Ca in acea zi nu apar in nici un fel si ca trebuie facuta zi de concediu legal, pentru a nu mi se lua din bani.

Alte discuții în legătură

Legea 19/2020 nu se aplica si pe durata vacantei copiilor. ce facem cu copiii in timpul vacantei? iolanda15 iolanda15 Buna ziua! Prin HG nr. 217/2020, s-a stabilit că nu se consideră zile lucrătoare pentru care se pot acorda zile libere plătite, zilele lucrătoare din ... (vezi toată discuția)
Hotărârea nr. 217/2020 FlorinKM FlorinKM Bună ziua. Soția mea de afla acasă conform Hotărârii nr. 217/2020 pentru aplicarea prevederilor Legii nr. 19/2020 privind acordarea unor zile libere ... (vezi toată discuția)
Beneficiez de zile libere platite pe perioada vacantei? morty morty Buna seara, Doresc sa va intreb daca beneficiez de zile libere platite conform Legii nr 19/2020 pe perioada vacantei? Va multumesc pentru raspuns. (vezi toată discuția)