Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Pot lua concediu pre-post natal /indemnizatie?

Buna ziua, in data de 24 iunie mi s-a incheiat somajul. La acea data eram insarcinata deja in 4 saptamani. Data prezumtiva a nasterii ar fi undeva pe 26 februarie 2021. Am gasit un articol in care este stipulat faptul daca nasc in termen de 9 luni de la data pierderii calitatii de asigurat as beneficia chiar si de concediu pre-post natal platit de cas si ulterior de indemnizatie. Acestea sunt nelamuririle mele, apreciez daca m-ar putea lumina cineva in legatura cu ele.
Totusi de concediu pre si postnatal nu as putea beneficia? Am 6 luni cotizate intr-un an chiar daca nu sunt ultimele 6 luni.
Cornel Vasile a scris:

In acest caz, veti beneficia de indemnizatia pentru CCC.