avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez ...

Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului avand in vedere ca eu lucrez la primul angajator din 25 ianuarie 2021(5 luni)am venituri din chirie pe anul trecut(2020),continuitate si anul acesta(2021-2022 )declaratie unica la anaf pe numele meu,am platit : impozit,sanatate si casa de pensii ptr venitul de anul trecut 2020-2021...doresc sa stiu daca ma incadrez ptr indemnizatie
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:32, 27 Iunie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Care este data prezumata a nasterii ?
25 ianuarie 2022
Ultima modificare: Duminică, 27 Iunie 2021
Camelia131, utilizator
februarie 2020 - ianuarie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

1. Pentru acordarea indemnizaţiei de creştere a copilului nu are relevanţă plata contribuţiilor de asigurări sociale, singura modalitate de a beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului este realizarea de venituri supuse impozitului pe venit în ultimii 2 ani anteriori datei naşterii copilului, timp de cel puţin 12 luni , aşa cum sunt ele prevăzute la art. 3 din OUG nr. 111/2010, sau aflarea în una dintre perioadele asimilate prevăzute la art. 2 alin. (5) şi (6) din OUG nr. 111/2010.

OUG nr.111/2010:
Art. 2

(1) Persoanele care, în ultimii 2 ani anteriori datei nașterii copilului, au realizat timp de cel puțin 12 luni venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare, denumite în continuare venituri supuse impozitului, beneficiază de concediu pentru creșterea copilului în vârstă de până la 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap, precum și de o indemnizație lunară.
......

2. Veniturile din chirii nu se iau in considerare la calculul indemnizatiei pentru CCC.


OUG 111/2010
art.3
(1) În sensul prezentei ordonanțe de urgență, veniturile din salarii și asimilate salariilor, din activități independente, din drepturi de proprietate intelectuală și din activități agricole, silvicultură și piscicultură prevăzute la art. 2 alin. (1) sunt cele definite la art. 67, art. 70, art. 76 alin. (1) și (2) și art. 103 din Legea nr. 227/2015, cu modificările și completările ulterioare.
.....

Veniturile din chirii - Venituri din cedarea folosinţei bunurilor - sunt reglementate de art.83 - 90 din Codul fiscal.

3. In speta, in perioada februarie 2020 - ianuarie 2022 aveti realizate, timp de minim 12 luni, venituri din salarii și asimilate salariilor, venituri din activități independente, venituri din drepturi de proprietate intelectuală, venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, supuse impozitului pe venit ?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara! primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat ... Pompieriii112 Pompieriii112 Buna seara! Primesc indemnizatie creștere copil daca am lucrat până in 5 iulie 2020? Precizez ca urmeaza sa nasc in 5 noiembrie 2021! Unde trebuie sa ma ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia ... Stefanua Stefanua Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in conditiile in care eu nu mai lucrez din luna martie a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie copil crist12012 crist12012 Sotia mea urmeaza sa nasca luna viitoare. In prezent este asociat si administrator la un SRL, fara carte de munca, in schimb are un venit din inchirierea unui ... (vezi toată discuția)