avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia ...

Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in conditiile in care eu nu mai lucrez din luna martie a acestui an...
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Patysofy , utilizator 21:08, 18 Martie 2022
Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date.
Data probabila a nasterii este martie 2022.

Ultimul loc de munca a fost la o firma de securitate si paza, avand functia de dispecer in perioada octombrie 2019 - martie 2021.
Am fost nevoita sa plec deoarece a trebuit sa imi schimb domiciliul intr-o alta localitate, iar fostul angajator nu mi-a aprobat cererea de preaviz. Incheierea contractului a fost cu acordul partilor, prin urmare nu am beneficiat nici de ajutor de somaj.

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date.

februarie 2020 - martie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

februarie 2020 - martie 2021 ... este perioada luata in calcul ... adica 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

februarie 2020 - martie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

februarie 2020 - martie 2021 ... este perioada luata in calcul ... adica 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC


Buna ziua ...sunt însărcina și nu mai lucrez de la începutul anului acesta dacă îmi plătesc asigurarea la CNAS timp de 6 luni pot primi indemnizație ?

Alte discuții în legătură

Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez ... Camelia131 Camelia131 Buna ziua,sunt insarcinata in luna 3 si doresc sa stiu daca beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului avand in vedere ca eu lucrez la primul angajator ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, am o întrebare legată de indemnizația de creștere ... cristi buffup cristi buffup Bună ziua, Am o întrebare legată de indemnizația de creștere a copilului. Cazul nostru: - Soția a demisionat anul trecut (2020) în Septembrie ... (vezi toată discuția)
Concediu de creștere copil si insarcinata cu cel de al doilea Claudia123494 Claudia123494 Buna seara. Am nascut in martie 2019. Ccc am pana pe 21 mai 2021. Voi naste in iulie 2020. Va trebui sa anunt din nou la locul de munca faptul ca sunt ... (vezi toată discuția)