Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia ...

Buna ziua! Sunt insarcinata si as dori sa stiu daca pot beneficia de indemnizatie crestere copil in conditiile in care eu nu mai lucrez din luna martie a acestui an...
Multumesc!
Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date.
Data probabila a nasterii este martie 2022.

Ultimul loc de munca a fost la o firma de securitate si paza, avand functia de dispecer in perioada octombrie 2019 - martie 2021.
Am fost nevoita sa plec deoarece a trebuit sa imi schimb domiciliul intr-o alta localitate, iar fostul angajator nu mi-a aprobat cererea de preaviz. Incheierea contractului a fost cu acordul partilor, prin urmare nu am beneficiat nici de ajutor de somaj.

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs in ultimii doi ani anteriori acestei date.

februarie 2020 - martie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

februarie 2020 - martie 2021 ... este perioada luata in calcul ... adica 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC
Multumesc frumos!

Cornel Vasile a scris:

februarie 2020 - martie 2022 este perioada eligibila pentru CCC.

februarie 2020 - martie 2021 ... este perioada luata in calcul ... adica 13 luni

In speta, beneficiati de indemnizatia CCC

Buna ziua ...sunt însărcina și nu mai lucrez de la începutul anului acesta dacă îmi plătesc asigurarea la CNAS timp de 6 luni pot primi indemnizație ?