Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Durata intabulare &cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Durata intabulare &cadastru

Buna ziua.As vrea sa stiu,cat dureaza o intabulare+cadastru pentru o casa. Actele le are din 20 mai si s-au facut masuratori in 10 iunie si nici acuma nu s-a rezolvat.Mi s-a spus ca mai dureaza o luna. Am inputernicit pe cineva,eu fiind in alt judet si i-a cerut si avans.Suma pe care a cerut-o este un tarif in regim de urgenta.Cred ca trec 2 luni si tot nu se rezolva nimica.
cele 30 zile le socotiti de la efectuarea masuratorilor. e si in functie de viteza cadastristului, care este un liber profesionist, nu angajat la stat
Termen pentru intocmirea documentatiei tehnice incepand de la data masuratorii: 3 zile
Termen pentru depunere , intocmire si ridicare adeverinte necesare de la primarie: 35 de zile
Termen pentru finalizarea documentatiei si inregistrare: 3 zile
Termen cartea funciara: 21 de zile lucratoare (sa zicem 30 de zile cu tot cu weekenduri)

Termen total = 2 luni de zile si jumatate sa zicem in total. Asta un calcul rapid de-al meu. Dar trebuie sa socotiti si faptul ca unii au atata de lucru de nu mai stiu pe ce sa puna mana :)

Si va zic ceva din experienta. Graba strica treaba.