Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cont bancar in strainate
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cont bancar in strainate

Salut, am si eu niste intrebari doar din pura curiozitate.

Daca poate sa imi explice cineva ce e cu conturile din strainate scutite de taxe? taxfree, tax haven?

Si mai dau urmatorul scenariu: am o firma, profit mare, dar nu vreau sa mi-i pastrez intr-un cont din Romania, multe taxe, etc.. pot sa transfer banii intr-o banca taxfree, e legal ?

Multumesc.
maxxu, utilizator
problema este gresit pusa. ca sa o poti trabsfera acea plata trebuie sa fie deductibila pentru companie platotoare ( societatate romaneasca). O plata este deductibila in linii mari daca are legatutra cu activitatea generatoare de profit al beneficiarului ( societatate romaneasca) si daca aduce un beneficiu. Simplul transfer intr un cont nu rezolva problema.
Solutia ar fi sa se constituie o companie offshore ( intr un paradis fiscal) care va emite o factura de servicii firmei romanesti. Aceasta factura va putea fi achitata de compania di Romania. Problema este mai nuantata in realitate dar mecansimul de baza este cel descris. mai multe informatii gasiti la www.offshore.ro