Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... indice de corectie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

indice de corectie

Buna ziua.Sunt pensionata de invaliditate din decembrie 2000 in baza Legii 3/1977. iar in 11.07.2011 am trecut la limita de varsta.Va rog sa-mi spuneti de ce nu beneficiez de indicele de corectie (nu am beneficiat deloc) desi decizia mea de pensie poatra acelasi nr. pina la sfirsit. O sa-mi spuneti probabil ca din cauza primei inscrieri in baza Legii 3/1977.As vrea sa cred ca Decizia Inaltei Curti nr.29/2018 care prevede faptul ca art.170 alin 1 si 3 din Legea 263/2010 privind inscrierea la pensie nu cuprinde pensia de invaliditate asa ca trebuie recalculate atit pensiile inscriese in baza Legii 19 cit si cele in baza Legii 3. Va multumesc.
Decizia CCR face trimitere doar la legea 19/2000, nu si la legea 3/1977.