Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartire imobil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartire imobil

Buna ziua.
Inainte de casatorie, cu contract de vanzare am achizitionat apartament, bun propriu, cu credit prima casa si o casa de locuit, bun propriu, fara credit.
Dupa casatorie, am lichidat creditul prima casa si imi doresc impartirea doar a apartamentului, cu sotia 50/50.
Casa de locuit, vreau sa ramana in continuare bun propriu.
Ce act pot face la notar pentru impartirea DOAR a apartamentului, la cele mai mici costuri ?
(Notarul mi-a recomandat act de donatie)
Conventia martimoniala poate fi intocmita doar pentru apartament?
ambele sunt bunuri proprii pt care nu se face partaj.
Daca sotia a contribuit la plata rateleor, are un drept de creanta pt care drept, ii puteti da in plata, o cota din ap.
Nu e cazul pt nicio conventie.
Nu e vb de donatie decat daca ii dati degeaba.
Nu e cazul unui divort, Doamne fereste.
Eu vreau ca in CF-ul apartamentului sa fim amandoi 50/50, iar la casa de locuit, doar eu.
Ce act pot face la notar pentru impartirea DOAR a apartamentului, la cele mai mici costuri ?
Nu, nu se imparte. Împărțirea/partajul este o modalitate de încetare a stării de coproprietate. Or, ap. este numai al dvs. (proprietar exclusiv)

Puteți să-l vindeți pe tot sau o parte din el, puteți să-l donați pe tot sau o parte din el (oricui, inclusiv soției).

Sau puteți să încheiați o convenție matrimonială (adoptând comunitatea convențonală) și să includeți în comunitate, în tot sau în parte, bunurile dobândite înainte de încheierea căsătoriei. (puteți să includeți doar ap. nu și casa).
romascanu, moderator