Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un apartament cumparat inainte de casatorie si acum ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un apartament cumparat inainte de casatorie si acum doresc ...

Am un apartament cumparat inainte de casatorie si acum doresc sa o trec in acte si pe sotia mea,cum procedez?
" .... Cea mai simplă variantă pentru ca bunul să devină bun comun (în coproprietate pe cote-părți sau devălmașă) rămâne folosirea mecanismului convenției matrimoniale, respectiv încheierea de către soți a unei convenții prin care se alege regimul comunității convenționale și se introduce o clauză prin care bunul X, anterior bun propriu al soțului A va fi introdus în comunitatea de bunuri a soților fie în devălmășie, fie devine bunul coproprietate a soților pe cote-părți (în cotă parte de 1/2 pentru fiecare sau orice altă cotă pe care soții o consideră corespunzătoare contribuției la achiziționarea bunului). ... "
[ link extern ] /
În cazul unui divort, veti imparti casa. Poate nu ar trebui sa schimbați regimul matrimonial, ci sa ii donati jumatate din casa. Asa macqr va puteti răzgândi în timpul casatoriei.
Casa dobandita inainte de casatorie este bun propriu , astfel ca nu poate face obiectul unui partaj de bunuri comune in cazul unui divort.
Nu ati inteles, era vb de faptul ca il fac comun prin schimbarea regimului, asa cum i-ati sugerat, asta insemana ca fiind bun comun asa cum își dorește domnul acum, o vor imparti dacq divorțează.
Dacă în schimb, ii doneaza o cota, donatia poate fi revocata.
Despre asta vorbeam.
Ca acum e bun propriu, asta știe și domnul ca de aia întreabă cum îl face comun.
gi-jane2, moderator