Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensia de întreținere a copilului cu sindrom Down
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensia de întreținere a copilului cu sindrom Down

Bună seara,

Minorul cu sindrom Down poate beneficia de pensie de întreținere de la părintele nerezident și după 18 ani? Un tată al cărui copil, încă minor, are această afecțiune a anunțat mama că după majorat va înceta să o plătească.

Dacă se întâmplă asta ar avea succes în instanță o acțiune întemeiată pe art. 528 din Codul civil?

Dovada stării de nevoie

Starea de nevoie a persoanei îndreptăţite la întreţinere, precum şi mijloacele celui care datorează întreţinere pot fi dovedite prin orice mijloc de probă.

Mulțumesc.
Da. Poate. Făcând dovada stării de nevoie și a mijloacelor materiale ale debitorului.

Nu înțeleg de ce antevorbitorii au referit la continuarea studiilor. Aceea este o situație reglementată explicit/expres de lege. Dar asta nu înseamnă că este singura situatie. Sau că în alte situații nu s-ar putea.

Se poate. Dar cu ceva strădanie. În sensul în care, cel îndreptățit la întreținere nu mai beneficiază de prezumția stării de nevoie (ca în cazul minorului), ci trebuie să dovedească starea de nevoie.

De la art. 516 și mai încolo, aveți destule texte pe ce să vă întemeiați acțiunea.

516 - C.civ.
(1) Obligația de întreținere există între soț și soție, rudele în linie dreaptă, între frați și surori, precum și între celelalte persoane anume prevăzute de lege.

Distinge legea după cum ruda în linie dreaptă e ... blondă, brunetă, minoră, majoră, cu mână mai scurtă și-un picior mai lung!? NU. Nici n-ar putea să o facă.
romascanu, moderator
Vă mulțumesc! Gândul meu s-a dus doar la probarea cheltuielilor.

Mulțumesc încă o dată.

Și adaug ce am vrut să scriu aseară când am citit ce scris @Dapix:
Apoi dacă gândim în viitor, după ce va muri de bătrânețe tatăl, cine îl va întreține. Plus că tata va îmbătrâni și el, va deveni pensionar cu propriile nevoi......

Copilul este foarte bine îngrijit, probabil va depăși speranța de viață pentru gradul lui de dizabilitate, dar este foarte puțin probabil că îi va supraviețui tatălui dacă acesta nu va muri de orice altceva în afară de bătrânețe. Ar fi o minune medicală. Aproape sigur pensia lui e în siguranță din acest punct de vedere.
Emilika40, utilizator
Obligatia de intretinere este reglementata in Codul Civil si distint de pensia de intretinere a copilului (minor/major in continuarea studiilor). Temeiul acestei reglementari are in vedere relatiile de rudenie, precum si starea de nevoie (care trebuie probata).