Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... grad de rudenie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

grad de rudenie

daca sunt afin de gradul III cu o persoana , ma pot casatori cu ea? multumesc.
Da, casatoria este legala. ;)
buna ziua,
eu si iubitutl meu ne-am cuoscut in strainatate, nu am stiut ca sora mea este impreuna cu tatal lui, pana la nunta lor.Asa am devenit afini de gradul III. A cum vreau sa stiu ce putem face noi, ne mai putem casatori, suntem impreuna de 5 ani.
Va multumesc.
Puteti , legea nu interzice si casatoria intre afini , insa,asa cum v-am mai spus si in alt topic, daca pentru dvs. nu exista vreun impediment de ordin moral, puteti sa va uniti destinele, mai ales ca sunteti de atatia ani impreuna...
Legal nu exista interdictie la incheierea acestei casatorii.....moral: dvs hotarati ce faceti.