Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... As dori un sfat , va rog frumos.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

As dori un sfat , va rog frumos.

Buna ziua
Sunt mama unui baietel de 3ani, am 40 de ani , traiesc in concubinaj cu tatal copilului si locuim intrun apartament luat in rate de mine (al patrulea an), putin inainte de a-l intalni pe tatal copilului. Nu ne mai intelegem ( jigniri in fata copilului, bea alcoolm in fiecare zi), si as vrea sa ma despart de el, adica sa plece din apartament dar nu vrea acest lucru. Mentionez ca el nu apare in niciun act al apartamentului si nu a contribuit cu bani pentru avans sau notar . toate ratele apartamentului le-am platit eu de pe cardul meu prin virament, toate facturile le-am platit eu de pe cardul meu tot prin virament.. El a cumparat mobila in apartament si geanuri termopan pe balcon si a cumparat cele necesare de zi cu zi.
As vrea sa stiu daca el poate avea pretentia la apartament si la copil si cum sa fac in situatia asta in care el.nu vrea sa paraseasca apartamentul. Va multumesc.
Flopop, utilizator
Actiune în instanta pt evacuarea persoanei tolerate în imobilul dvs,ordin de protecție daca devine violent,stabilirea domiciliului minorului la domiciliul dvs tot printr-un proces civil.Mergeti la un av si discutați toate opțiunile,ce spune concubinul nu tb sa aibe relevanță pt dvs și nici să va afecteze .
Nu poate avea nicun drept de proprietate asupra imobilului, ccea ce poate pretinde este un drept de creanta asupra sumelor investite in imobil si parte din mobila/bunurile electrocasnice cumparate impreuna.
Unde are domiciliul concubinul? In functie de acest ,,amanunt" sunt posibile mai multe rezolvari.
Daca nu vrea sa plece de bunavoie, va trebui sa apelati la instanta pt evacuare.
Puteti cere si ordin de protectie daca credeti ca e cazul si aveti dovezi.

Pe cale separata, cereti ce tine de copil, sa se stabileasca felul in care veti exercitat autoritatea parinteasca pe viitor, locuinta copilului , pensie..
Acțiune având ca obiect exercitarea autorității părintețti asupra copilului, stabilirea locuinței copilului și obligarea lui la plata pensiei de întreținere, precum și evacuarea din imobil. Dacă devine violent, solicitați prezența poliției pentru emiterea unui ordin de protecție provizoriu.