Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua. Concubina mea are un copil de 15 ani care ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua. Concubina mea are un copil de 15 ani care locuiește ...

Bună ziua. Concubina mea are un copil de 15 ani care locuiește cu mama sa in apartamentul meu proprietate personala. Doar că minorul se poarta cu mine foarte urit (umilințe,jigniri ba chiar violenta verbală și chiar fizica). Urmează să mă căsătoresc cu mama sa. Minorul a fost încredințat mamei cu hotărîre judecătorească.
Întrebarea este dacă pot cere evacuarea minorului fara implicarea mamei? Știu că sună stupid întrebarea deoarece mama este mama. Custodia acestuia este comuna și din partea tatălui. Menționez că nu ia-m făcut nici un fel de mutație.
e chiar stupid.
mama sa rezolve situatia, se muta cu copilul, cere mutarea domiciliului la tata sau il potoleste
Vreau opinia unui avocat. Ce este de făcut în această situație juridic vorbind. Am spus că vreau să mă căsătoresc cu mama copilului.
Aici sunteti pe un forum, daca vreti sa discutati cu un avocat musai, mergeti la un cabinet. Vreti un avocat care sa va zica ca puteti da un copil de 15 ani afara pe usa? Puteti, dar de mana cu maica-sa.

Am inteles ca vreti sa va casatoriti cu mamq, dar nu aveti cum sa ii dati copilul afara, ori il mai răbdati 3 ani sa devina major, ori cere mama schimbarea locuintei copilului la tata ( pt asta, trebuie sa vrea si tatal si copilul), ori pleaca cu tot cu copil, ori il potoleste., poate are si copilul motive de e agresiv..
Nu ati inteles ca prin hotarare copilul sta cu mama? Daca cereti evacuarea lui, mama va trebui sa plece cu el
Ma intreb, oare ce parere are mama de dorinta dvs?
gi-jane2, moderator
Daca e violent cu dumneavoastra la 15 ani cum va dupa 18 ani? Daca nu aveti puterea sa stapaniti un adolescent care locuieste in casa d-voastra cum va veti putea asuma casatoria cu o mama care nu e capabila sa isi educe si potoleasca fiul?
Faceti plangere la politie pentru calomnie, jigniri, insulte, etc.
Dorinta imposibila. Nu veti putea desparti mama de copil. Ori mergeti mai departe in intentia de casatorie cu mama asa cum e, cu copil, ori va incercati norocul cu o alta persoana. V-o spun din experienta proprie de 20 ani. Succes!