avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotia a depus cerere de divort dupa 21 de ani de casnicie din care au rezultat 2 copii majori si unul minor cu handicap grav pe motiv ca sunt violent pe fondul consumului de alcool.in fapt se indragostise de altcineva si la 2 saptamani dupa ce m-a dat afara din casa -inainte de desfacerea casatoriei-si-a adus amantul sa locuiasca la ea in casa fara forme legale.in tot acest timp eu am fost impiedicat sa imi vizitez copilul cel mic.ce pot face in aceasta situatie pt ca si copii cei mari mi se plang de comportamentul barbatului care m-a inlocuit
Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 12:46, 17 Noiembrie 2011
sa depuneti intampinare si cerere recoventionala la actiunea de divort initiata de sotie prin care sa cereti evacuarea acesteia cu amantul din casa si sa va fie dvs incredintat copilul minor spre crestere si educare
da dar casa este a lui maica-sa/copilul are handicap grav iar sotia este asistent personal.nu vreau decat sa mi se permita sa imi vad cop[ilul ,iar amantul sa se duca la el acasa
Dvs. spuneti ca " inainte de desfacerea casatoriei si- a adus amantul sa locuiasca la ea".
Nu mi-e clar, hotarare de divort a fost pronuntata sau procesul de divort nu s-a finalizat?
In cadrul actiunii de divort ati solicitat stabilirea unui program de vizita?
Reveniti!
buna ziua .
daca imobilul in care locuieste sotia dvs. este al mamei dansei, nu aveti cum sa solicitati evacuarea concubinului acesteia .
soacra dvs. /fosta soacra are dreptul sa primeasca in casa pe cine doreste .
dvs. aveti posibilitatea sa solicitati program de vizitare pentru minor .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua. dacă mama a plecat cu copilul (în vârstă de 7 ... George 1234567890 George 1234567890 Buna ziua. Dacă mama a plecat cu copilul (în vârstă de 7 ani) sa locuiască la presupusul amant care și acesta are la randul său doi copii, eu ca tată ... (vezi toată discuția)
Ma poate da afara cu copiii? fr_esp fr_esp Eu cu sotul meu am locuit impreuna intr-o casa proprietate a mamei lui, unde avem si domiciliul stabil(in buletin), In tot acest timp am adus imbunatatiri ... (vezi toată discuția)
In caz de adulter al mamei, ce sanse are tatal ca instanta judecatoreasca ... jamesbone jamesbone In caz de adulter al mamei, ce sanse are tatal ca instanta judecatoreasca sa decida, in caz de divort, ca copilul sa locuiasca cu acesta? (vezi toată discuția)