Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

sotia a depus cerere de divort dupa 21 de ani de casnicie din care au rezultat 2 copii majori si unul minor cu handicap grav pe motiv ca sunt violent pe fondul consumului de alcool.in fapt se indragostise de altcineva si la 2 saptamani dupa ce m-a dat afara din casa -inainte de desfacerea casatoriei-si-a adus amantul sa locuiasca la ea in casa fara forme legale.in tot acest timp eu am fost impiedicat sa imi vizitez copilul cel mic.ce pot face in aceasta situatie pt ca si copii cei mari mi se plang de comportamentul barbatului care m-a inlocuit
sa depuneti intampinare si cerere recoventionala la actiunea de divort initiata de sotie prin care sa cereti evacuarea acesteia cu amantul din casa si sa va fie dvs incredintat copilul minor spre crestere si educare
da dar casa este a lui maica-sa/copilul are handicap grav iar sotia este asistent personal.nu vreau decat sa mi se permita sa imi vad cop[ilul ,iar amantul sa se duca la el acasa
Dvs. spuneti ca " inainte de desfacerea casatoriei si- a adus amantul sa locuiasca la ea".
Nu mi-e clar, hotarare de divort a fost pronuntata sau procesul de divort nu s-a finalizat?
In cadrul actiunii de divort ati solicitat stabilirea unui program de vizita?
Reveniti!
buna ziua .
daca imobilul in care locuieste sotia dvs. este al mamei dansei, nu aveti cum sa solicitati evacuarea concubinului acesteia .
soacra dvs. /fosta soacra are dreptul sa primeasca in casa pe cine doreste .
dvs. aveti posibilitatea sa solicitati program de vizitare pentru minor .