Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cotizatii
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cotizatii

Bună ziua! As dori și eu o informație în legătură cu indemnizația. Eu sunt in Anglia de 1 an de zile în care am muncit în regula (cu contract). De curând am aflat ca sunt gravidă și as vrea sa revin în tara. Întrebarea este dacă as putea sa iau indemnizația în România cu contractul din UK, țin sa specific ca am 10 luni lucrate în România lucrate în ultimi 2 ani pana ar trebui sa nasc. Mulțumesc!
Daca in cele12 luni eligibile pentru CCC din ultimii doi ani anteriori datei nasterii copilului s-a realizat o perioadă venituri din activităţi profesionale în alte state membre UE, SEE sau Elveţia, iar în ultima perioadă dinaintea naşterii copilului s-a desfăşurat activităţi profesionale în România atunci se poate beneficia de indemnizaţie pentru creşterea copilului în România.
Cornel Vasile, Consilier juridic