Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie

Buna seara!
As dori un răspuns de la un specialist.
Am divorțat acum un an și trei luni amiabil la notar , ne-am inteles in privința copilului nostru in vârsta de 5 ani ca sa rămână in creșterea mea și sa locuiască cu mine la aceeași adresa in casa părinților mei . A urmat ca asistentul social sa vina sa constate dc , copilul locuiește in condiții bune și așa mai departe. Sa semnat divorțul fiind de acord ca , , cel mic sa rămână la mine având amândoi custodie comuna.
Între timp fosta soție sa recăsătorit și vrea copilul. Iam zis ca sunt de acord , mergem la notar , o săi plătesc pensie alimentara plus alte cheltuieli cu școala.
Acum vine întrebarea mea:
Ea vrea ca eu sa nu mai am custodie , sa nu mai am nici o legătura cu , copiul, sa nu îl mai caut. O citez pe ea:” Voi fi tatăl lui doar in acte”
Mi-a spus ca a vb cu un avocat și poate sa ma șteargă din viața copilului .
Se poate face acest lucru?
Eu nu vreau așa ceva, îmi iubesc copilul și vreau sa păstrez legătura cu el.
Va multumesc!
Bună ziua. Înțeleg ca motive nu ar avea.
Poate face acest lucru numai dacă dovedește în instanță ca exercitati violente fizice și psihice asupra minorului, dacă aveți condamnări, dacă consumați droguri, dacă aveți un comportament imoral în prezenta minorului (ex. vizionare filme pornografice cu și în prezenta minorului, acte sexuale cu minorul, etc.), dacă dovediți neglijenta în îngrijirea minorului (ex. lăsat nesupravegheat ore întregi, etc)...
Nu exista asa ceva, sunteti tata si daca vreti, nu doar in acte..
dar de ce vreti sa dati copilul la mama ?
nu aveti conditii, nu puteti avea grija de el ?
Se intelege bine cu sotul mamei ?
puteti sa il lasati, veti merge la judecatorie pt schimbare locuintei copilului si sa se stabileasca pensia, insa veti cere si stabilirea unui program de vizita, iar autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun ca si pana acum.

La notariat puteti merge pt o noua intelegere in privinta locuintei copilului, pensie si program, insa nu veti putea decide - nici macar de comun acord - exercitarea exclusiva a autoritatii parintesti doar de catre un parinte.

De altfel o astfel de decizie nici nu va fi una in interesul copilului dupa cum pune mama problema.

Sfatul meu ar fi sa nu acceptati vreo schimbare a actualelor conditii (decat daca dvs nu mai puteti asigura locuinta minorului sau sa sustineti cheltuielile de crestere si educare). Altfel schimbarile il vor afecta profund pe minor, mai ales ca ,mama are niste intentii deloc in interesul propriului copil.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Bună ziua. Înțeleg ca motive nu ar avea.
Poate face acest lucru numai dacă dovedește în instanță ca exercitati violente fizice și psihice asupra minorului, dacă aveți condamnări, dacă consumați droguri, dacă aveți un comportament imoral în prezenta minorului (ex. vizionare filme pornografice cu și în prezenta minorului, acte sexuale cu minorul, etc.), dacă dovediți neglijenta în îngrijirea minorului (ex. lăsat nesupravegheat ore întregi, etc)...

Buna ziua!
Doamne ferește de așa ceva. Îmi iubesc copilul, am un serviciu stabil, locuiesc într-un apartament cu 4 camere al părinților mei.
Dar am discutat și am căzut de acord sa se ducă la maică-sa datorită faptului ca , cel mic începe primul an de școala și am găsit școala cu after chiar lângă serviciul ei. Este mai ușor sa stea la ea sa se ocupe de educația lui . Dar ea cred eu ca este o fire răzbunătoare rea vrea să-mi facă mie rău .

gi-jane2 a scris:

Nu exista asa ceva, sunteti tata si daca vreti, nu doar in acte..
dar de ce vreti sa dati copilul la mama ?
nu aveti conditii, nu puteti avea grija de el ?
Se intelege bine cu sotul mamei ?
puteti sa il lasati, veti merge la judecatorie pt schimbare locuintei copilului si sa se stabileasca pensia, insa veti cere si stabilirea unui program de vizita, iar autoritatea parinteasca va fi exercitata in comun ca si pana acum.

Copilul începe primul an de școala, clasa pregătitoare . Am găsit școala de stat cu after Scholl chiar lângă serviciul mamei. Și spre binele copilului sa primească o educație corecta și sa învețe la o școala buna. Am hotărât de comun acord sa meargă in grija ei.