avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1132 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Firma inactiva cf ANAF din 2018. Ce variante am?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Firma inactiva cf ANAF din 2018. Ce variante am?

Bună seara,
- srl-d (cu un singur asociat) a fost declarat inactiv de către ANAF în luna decembrie 2018, ptc nu am depus bilanț și declarații din 2017
- ONRC nu a cerut dizolvarea
- cf ANAF nu apar cu obligații restante la buget
- la DITL nu mai apare sediul social ptc a expirat
- cf actelor contabile am de plată 500 lei impozit pe venit și 1200 lei accesorii

Care este cea mai bună variantă?
- să plătesc amenzile de la ANAF (pe bilanț 1500 lei și declarații 500 lei), să fac cererea pt redeschiderea srl-d, pe care apoi trebuie să îl transform în srl, să adaug 3 coduri caen noi, să schimb sediul social....
- să aștept radierea firmei din partea ANAF, dacă există o lege și nu e doar un zvon
- să plătesc amenzile ANAF, să cer dizolvarea la ONRC și să-mi deschis srl nou?
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iulie 2020
george-neagu, moderator

Alte discuții în legătură

Se poate să înființez un pfa, deși la anaf figurez pe cazierul ... ZLOTACRISTINA ZLOTACRISTINA Se poate să înființez un PFA, deși la ANAF figurez pe cazierul fiscal cu un srl declarat inactiv din decembrie 2018? Menționez că funcționez pe ... (vezi toată discuția)
Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Dizolvare firma pentru nedepunerea bilantului 3 ani la registrul comertului. help! ContSters139294 ContSters139294 Buna ziua, In dec. 2005 am infiintat un srl cu asociat unic pe care am \"abandonat-o\" in voia sortii luna urmatoare. Firma nu a vandut nimic si nu are ... (vezi toată discuția)