Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Încredințare volan
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Încredințare volan

Va salut
Pe data de de 01 04 2016 am dat iubitei mele mașina sa o conducă pe un drum de țara neiluminat și neasfaltat ( eu crezând ca nu este drum public )
Se face ca am fost opriți de un echipaj de poliție și ni sa făcut dosar penal
Menționez ca iubita mea era in școala de șoferi și după 3 Zille avea sa dea orașul( a luat permisul atunci )
Acum pe 18 06 2020 ( eu de atunci pana acum am avut permis și eu și
Iubita mea ) sa terminat procesul și mama ales și eu și iubita mea cu 1 an cu suspendare și amânarea aplicări pedepsei pe o durata de 2 ani de zile
Pe acea foaie îmi scrie ca impune inculapatilor dreptul de a nu conduce un vehicul care necesita permis de conducere
Eu încă am permisul in buzunar ,
Întrebarea mea este pe acest timp de 2 ani de zile voi avea voie sa conduc ? Sau dacă mi se ia permisul de conducere pot face ceva sa mi-l recuperez ( Menționez ca eu sau iubita mea nu am avut
niciodată permisul suspendat pe perioada procesului )
Mulțumesc
Spuneti exact solutia, pt. ca ati spus 2 solutii diferite. Amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea sub supraveghere? Au regim juridic diferit.
l pedeapsa de 1 an închisoare pentru infracţiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere În baza art. 83 C. pen. amână aplicarea pedepselor stabilite inculpaţilor pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, stabilit potrivit art. 84 Cod penal. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. obligă inculpaţii ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Gorj la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea lor; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lor de existenţă. În baza art. 85 alin. 2 lit. g) Cod penal pe durata termenului de supraveghere impune inculpaţilor obligaţia de a nu conduce vehicule pentru care este obligatorie deţinerea permisului de conducere. În baza art. 83 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpaţilor asupra dispoziţiilor art. 88 C. pen. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpaţii la plata cheltuielilor judiciare în sumă de 500 fiecare, ocazionate de soluţionarea fondului. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea apelului rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică de la 18.06.2020.
Spuneti exact solutia, pt. ca ati spus 2 solutii diferite. Amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea sub supraveghere? Au regim juridic diferit.

danny974€, utilizator

Permisul nu este anulat, dar sigur scrie in hotarare de art 85 alin 2 lit. g Cod Penal? Va intreb, pt ca rar se intampla sa impuna instanta aceasta obligatie. Si, daca e asa, sfatul meu e sa exercitati calea de atac a apelului, daca mai sunteti in termen.
In alta ordine de idei, daca instanta v-a impus aceasta obligatie, trebuie respectata pe durata termenului de supraveghere.
Duca Oana, Avocat
Da. Deci e si definitiva. Si vi s-a impus aceasta obligatie.

danny974€ a scris:

l pedeapsa de 1 an închisoare pentru infracţiunea de conducerea unui vehicul fără permis de conducere În baza art. 83 C. pen. amână aplicarea pedepselor stabilite inculpaţilor pe durata termenului de supraveghere de 2 ani, stabilit potrivit art. 84 Cod penal. În baza art. 85 alin. (1) C. pen. obligă inculpaţii ca pe durata termenului de supraveghere să respecte următoarele măsuri de supraveghere: a) să se prezinte la Serviciul de Probaţiune de pe lângă Tribunalul Gorj la datele fixate de acesta; b) să primească vizitele consilierului de probaţiune desemnat cu supravegherea lor; c) să anunţe, în prealabil, schimbarea locuinţei şi orice deplasare care depăşeşte 5 zile; d) să comunice schimbarea locului de muncă; e) să comunice informaţii şi documente de natură a permite controlul mijloacelor lor de existenţă. În baza art. 85 alin. 2 lit. g) Cod penal pe durata termenului de supraveghere impune inculpaţilor obligaţia de a nu conduce vehicule pentru care este obligatorie deţinerea permisului de conducere. În baza art. 83 alin. (4) C. pen. atrage atenţia inculpaţilor asupra dispoziţiilor art. 88 C. pen. În baza art. 274 alin. 1 Cod procedură penală obligă inculpaţii la plata cheltuielilor judiciare în sumă de 500 fiecare, ocazionate de soluţionarea fondului. Cheltuielile judiciare ocazionate de soluţionarea apelului rămân în sarcina statului. Definitivă. Pronunţată în şedinţa publică de la 18.06.2020.
Spuneti exact solutia, pt. ca ati spus 2 solutii diferite. Amanarea aplicarii pedepsei sau suspendarea sub supraveghere? Au regim juridic diferit.

Deci nu am ce sa fac o sa stau 2 ani fără permis ?

Duca Oana a scris:

Da. Deci e si definitiva. Si vi s-a impus aceasta obligatie.