avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Încredințare volan
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Încredințare volan

Va salut
Pe data de de 01 04 2016 am dat iubitei mele mașina sa o conducă pe un drum de țara neiluminat și neasfaltat ( eu crezând ca nu este drum public )
Se face ca am fost opriți de un echipaj de poliție și ni sa făcut dosar penal
Menționez ca iubita mea era in școala de șoferi și după 3 Zille avea sa dea orașul( a luat permisul atunci )
Acum pe 18 06 2020 ( eu de atunci pana acum am avut permis și eu și
Iubita mea ) sa terminat procesul și mama ales și eu și iubita mea cu 1 an cu suspendare și amânarea aplicări pedepsei pe o durata de 2 ani de zile
Pe acea foaie îmi scrie ca impune inculapatilor dreptul de a nu conduce un vehicul care necesita permis de conducere
Eu încă am permisul in buzunar ,
Întrebarea mea este pe acest timp de 2 ani de zile voi avea voie sa conduc ? Sau dacă mi se ia permisul de conducere pot face ceva sa mi-l recuperez ( Menționez ca eu sau iubita mea nu am avut
niciodată permisul suspendat pe perioada procesului )
Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" , Avocat 15:08, 15 Septembrie 2020
Fiind o hotarare definitiva, nu se mai poate face nimic.
Buna ziua,

Permisul nu este anulat, amanarea aplicarii pedepsei nu atrage interdictii , incapacitati ori decaderi ce rezulta in mod firesc dintr-o condamnare.(art. 83 din Codul penal ).


Insa v-a fost instutita o obligatie, de a nu conduce autovehicule, pe o perioada determinata.

Hotararea este definitiva, deci nu mai poate fi atacata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de a conduce în perioada de probațiune Mihaid2 Mihaid2 Buna ziua ! Sunt in perioada de probațiune ! Pe aceasta perioada am obligația de a nu conduce autoturisme Întrebarea mea este : Pot face ceva pentru a ... (vezi toată discuția)
Alcool la volan David2210 David2210 Am condus mașina sub influența alcoolului (1.15 in sânge) și as vrea sa știu dacă o sa primesc dosarul ca sa ma duc să-mi ridic permisul deoarece mai ... (vezi toată discuția)
Suspendarea dreptului de a mai conduce orice categorie de vehicul doljistu123 doljistu123 Buna sear, In urma cu 12 luni am fost condamnat pentru conducere fara permis la care judecatorul s-a decis final astfel: <cenzzured> Ora ... (vezi toată discuția)