Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA sistem Real achizitie de ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA sistem Real achizitie de mobil/laptop/software/licenta sub forma de abonament

Buna ziua,
As dori sa ma ajutati in problema urmatoare. La un PFA in sistem real cum se poate achizitiona , cum se poate folosi , cum se poate amortiza si cum se poate scoate de pe PFA in caz de revindere sau de defectare si in cat timp.
In cazul achizitiei unui Mobil pana in 2500 lei/laptop pana in 2500 lei/ licenta software sub forma de abonament lunar sau anual pana in 2500 lei, care ar fi procedurile cu toate hartiile si unde ar trebui trecute in registri sau procese verbale din cate am inteles de la unele persoane.
Stiu ca este un prag de 2500 lei - 2499 sau 2500 inclusiv?
Plata trebuie facuta din contul de PFA sau se poate plati din orice cont?
Va multumesc.
FilipB, utilizator
Achizitia acestor bunuri si servicii se face cu factura pe pfa si plata trebuie facuta din contul de PFA,
Se completeaza plata in registrul jurnal de incasari si plati conform extrasului de cont.
Se considera cheltuiala deductibila intreaga suma platita conform extrasului de cont, in anul platii.
Se trece si in registrul inventar.
Daca se doreste vanzarea (la valoarea d e achizitie saula valoarea pietii), se face cu factura si chitanta de pe pfa.
Daca se trica si devine neutilizabil, se intocmeste proces verbal de casare si se preda la centrele/firmele de colectare produse electronice, conform documentelor de la ei.
Se scade si din registrul inventar la vanzare conform factura si la casare, conform procesului verbal de casare.
george-neagu, moderator
Multumesc frumos pentru raspuns.
O zi buna va doresc

george-neagu a scris:

Achizitia acestor bunuri si servicii se face cu factura pe pfa si plata trebuie facuta din contul de PFA,
Se completeaza plata in registrul jurnal de incasari si plati conform extrasului de cont.
Se considera cheltuiala deductibila intreaga suma platita conform extrasului de cont, in anul platii.
Se trece si in registrul inventar.
Daca se doreste vanzarea (la valoarea d e achizitie saula valoarea pietii), se face cu factura si chitanta de pe pfa.
Daca se trica si devine neutilizabil, se intocmeste proces verbal de casare si se preda la centrele/firmele de colectare produse electronice, conform documentelor de la ei.
Se scade si din registrul inventar la vanzare conform factura si la casare, conform procesului verbal de casare.