Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire la munca inainte de incetarea suspendarii ccc
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire la munca inainte de incetarea suspendarii ccc

Buna ziua,

mama poate reveni la munca cu o saptamana inainte de incetarea suspendarii cim pentru cresterea copilului? Ce trebuie sa faca...o cerere?...care sunt pasii de urmat de catre angajator?

multumesc
Da, mama poate reveni la munca cu o saptamana inainte de incetarea suspendarii cim pentru cresterea copilulu ... depune o cerere in acest sens , iar angajatorul emite decizia de incetare a suspendarii si de reluare a activitatii.
multumesc...si mama poate beneficia de stimulent de insertie daca revine in campul muncii?...sau cum este procedura?
Revenirea se poate face astfel:
- fie reveniti cu cel putin 60 de zile inainte de data implinirii varstei de 2 ani de catre copil. ... aici se tine cont de luna tatalui ... in aceasta situatie , o luna nu se va primi stimulent de insertie

- fie reveviti cu cel puțin 3 luni înainte de împlinirea de către copil a vârstei de 2 ani, respectiv 3 ani, în cazul copilului cu handicap .... aici nu se tine cont de luna tatalui

In ambele situatii, salariata/salariatul are obligația de a anunța, în scris, angajatorul cu cel puțin 30 de zile înainte intenția de reluare a raportului de muncă sau de serviciu.