Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Delegatie Interna - Externa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Delegatie Interna - Externa

Ma poate ajuta cineva cu un regulament (sau lege ?) privitor la delegatiile interne si externe. Un link ar fi nemaipomenit, dar la o adica pot sa ma si deplasez pe teren, doar sa stiu ce sa caut.
buna! la ce fel de delegatii de referi? E vb. cumva de deplasari in strainatate si in tara?
In primul rand deplasari in tara. Se considera transportul cu masina firmei (cu delegatul la volan) ca timp platit (spre ex. 4 ore de condus si 6 de munca = delegatie fac 10 ore sau doar 8)? Multumesc.
Depinde ce e scris in contractul de munca.Sa-ti spun cum e la mine la firma.De exemplu:daca un om pleaca in delegatie ,ca sa ai o zi de diurna trebuie sa ai12ore .Adica,daca pleci dimineata la 8 si te intorci la ora 20 seara se considera o zi de diurna .Oricum esti platit pt.acea zi,iar orele ce se depasesc se platesc suplimentar.Iar la noi cine conducea masina avea spor de conducere in functie de km parcursi intr-o luna.