Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Infectarea cu Sars Cov 2 la serviciu
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Infectarea cu Sars Cov 2 la serviciu

Infectarea cu noul coronavirus , a mai multor angajați dintr-o societate comerciala, se poate considera accident de muncă, daca in urma anchetei DSP reiese că au fost contacti direcți reciproci?Cine sesizează instituțiile abilitate,dacă răspunsul e afirmativ?
Poate imbolnavire profesionala dar, din cate stiu, inca nu a fost declarata boala profesionala.
Dupa parerea mea... se poate anunta ITM care poate dispune o ancheta pentru nerespectarea masurilor SSM sau a legislatiei specifice ( ordinului comun de ministrii ce reglementeaza desfasurarea activitatilor la locul de munca- purtare masca la locul de munca, distantare sociala, amenajare spatiu, dezinfectie maini si suprafete, etc.).
Ionut.ion, utilizator
In legislatia ssm in vigoare, infectarea cu coronavirus nu este nominalizata ca boala profesionala si nu poate fi vorba de inregistrare ca accident de munca.
DJSP are obligatia efectuarii unei anchete epidemiologice, in urma careia se pot aplica sanctiuni contraventionale angajatorului pentru nerespectarea prevederilor ordinului MS + MAI nr. 874/ 81/ 22.05.2020 In urma anchetei epidemiologice DJSP dispune masuri obligatorii pentru angajator si angajati.