avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 839 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum as putea lucra in Romania ca asistent medical, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum as putea lucra in Romania ca asistent medical, fiind cetacean cu dubla cetatenie ro si md, cu diploma din RMoldova

Buna ziua!
Care ar fi procedura de perfectare a actelor de stidii, in cazul care, fiind cetacean cu dubla cetatenie ro si md, cu diploma din RMoldova (Colegiul de Medicina) vreau sa ma angajez ca asistent medical in Romania. De ce am nevoie? Care e procedura de egalare a diplomei, daca e necesara?
Am si studii superioare din alt domeniu
Ultima modificare: Vineri, 10 Iulie 2020
Oxana Nichiforeac, utilizator
Cel mai recent răspuns: Oxana Nichiforeac , utilizator 12:47, 12 Iulie 2020
1.Trebuie echivalata diploma obtinuta in Moldova , iar apoi angajarea se va face ca si pentru un cetatean roman.

2.Potrivit : Acordul dintre Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind recunoaşterea reciprocă a diplomelor, certificatelor şi titlurilor ştiinţifice, acordate de instituţii de învăţământ acreditate în România şi în Republica Moldova, semnat la Chişinău la 20 iunie 1998.
- Diplomele de absolvire a colegiilor medicale (şcoli medicale de bază), cu o durată de minimum 3 ani de studii, după absolvirea şcolii generale de 9 ani de studii eliberate pe teritoriul Republicii Moldova, se echivalează cu diplome de bacalaureat, profil sanitar, din România.

3. Procedura de recunoaștere a calificării și de obținere a dreptului de a practica medicina cuprinde trei institutii:
– Ministerul Educației Naționale ‑ pentru recunoașterea diplomei de studii superioare obținute în Republica Moldova,
- Ministerul Sănătății ‑ pentru recunoașterea programului de instruire pe specialitate,
- OAMGMAMR ‑ pentru a oferi dreptul de practică în domeniul medicinii.
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Iulie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pu informatia si timpul acordat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare in invatamant si recunoastere grad didactic ii RaduAdi RaduAdi buna ziua tuturor.sotia mea e din republica moldova, a fost profesoara timp de 8 ani in republica moldova (la liceu, colegiul de constructii in chisinau) si e ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma ajutati,daca se poate anucy anucy Buna ziua,sora mea cea mica aterminat scoala post liceala sanitara in anul 2001,nu a profesat,acum insa sa inscris la ordinul asistentilor pentru stagiu.face ... (vezi toată discuția)
Traducator juridic livia_valentina livia_valentina Buna ziua, sunt de 8 ani in Spania. Am inceput si terminat facultatea de drept aici (liceul l-am terminat in Romania). Anul acesta am dobandit si cetatenia ... (vezi toată discuția)