Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cum as putea lucra in Romania ca asistent medical, ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cum as putea lucra in Romania ca asistent medical, fiind cetacean cu dubla cetatenie ro si md, cu diploma din RMoldova

Buna ziua!
Care ar fi procedura de perfectare a actelor de stidii, in cazul care, fiind cetacean cu dubla cetatenie ro si md, cu diploma din RMoldova (Colegiul de Medicina) vreau sa ma angajez ca asistent medical in Romania. De ce am nevoie? Care e procedura de egalare a diplomei, daca e necesara?
Am si studii superioare din alt domeniu
Oxana Nichiforeac, utilizator
1.Trebuie echivalata diploma obtinuta in Moldova , iar apoi angajarea se va face ca si pentru un cetatean roman.

2.Potrivit : Acordul dintre Guvernul României şi Guvernul Republicii Moldova privind recunoaşterea reciprocă a diplomelor, certificatelor şi titlurilor ştiinţifice, acordate de instituţii de învăţământ acreditate în România şi în Republica Moldova, semnat la Chişinău la 20 iunie 1998.
- Diplomele de absolvire a colegiilor medicale (şcoli medicale de bază), cu o durată de minimum 3 ani de studii, după absolvirea şcolii generale de 9 ani de studii eliberate pe teritoriul Republicii Moldova, se echivalează cu diplome de bacalaureat, profil sanitar, din România.

3. Procedura de recunoaștere a calificării și de obținere a dreptului de a practica medicina cuprinde trei institutii:
– Ministerul Educației Naționale ‑ pentru recunoașterea diplomei de studii superioare obținute în Republica Moldova,
- Ministerul Sănătății ‑ pentru recunoașterea programului de instruire pe specialitate,
- OAMGMAMR ‑ pentru a oferi dreptul de practică în domeniul medicinii.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Va multumesc mult pu informatia si timpul acordat