Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Asistent personal/ spor 15%si stimulent 2500lei
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Asistent personal/ spor 15%si stimulent 2500lei

Buna ziua , as dori dacă se poate un punct de vedere in legătura cu sporul de 15% pt asistenții personali angajați ai primăriei in compartimentul Asistenta Socială avan in vedere legea 153/2017
Legea 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicată, cu modificările și completările ulterioare stabilește, la art.39, încheierea contractului individual de muncă al asistentului personal cu primăria localității de domiciliu sau reședință a persoanei cu handicap grav, după caz.
Art. 20 din HG nr.268/2007 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 448/2006 privind protecția și promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, cu modificările și completările ulterioare, distinge asistentul personal ca serviciu social destinat persoanelor cu handicap la domiciliu.
Potrivit Anexei nr. 9, pct. IV lit. A din HG 153/2018 pentru aprobarea REGULAMENTULUI-CADRU privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, a mărimii concrete a sporului pentru condiţii de muncă prevăzut în anexa nr. II la Legea-cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, precum şi a condiţiilor de acordare a acestuia, pentru familia ocupaţională de funcţii bugetare „Sănătate şi asistenţă socială”, asistentul personal, poate beneficia de spor de până la 15% din salariul de bază.
Potrivit art.12 coroborat cu art.16 din HG 153/2018 pentru aprobarea REGULAMENTULUI-CADRU privind stabilirea locurilor de muncă, a categoriilor de personal, a mărimii concrete a sporului pentru condiţii de muncă prevăzut în anexa nr. II la Legea-cadru nr.153/2017 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice, precum şi a condiţiilor de acordare a acestuia, pentru familia ocupaţională de funcţii bugetare „Sănătate şi asistenţă socială”;
Și as vrea sa știu dacă Asistenții personali au dreptul la acel stimulent de 2500lei/ luna pe perioada stării de urgenta conform OUG 43/2020 actualizata cu ART.7, Alin.5 și 6.
Va multumesc.
Spun si ca nu au bani dar si ca nu exista cadru legal...dar in lege se stipuleaza ca acesti bani vin din fonduri europene....Intotdeauna primariile spun ca nu au bani pentru noi. Daca era vorba pentru ei ,gaseau bani.De ce noi trebuie sa ne judecam pentru orice drept al nostru:pentru salariul corespunzator gradatiei pentru vouchere de vacanta pentru sporul de 15 % etc...De ce nu fac cei de sus o lege clara si neinterpretabila iar cei ce nu o respecta sa fie clar sanctionati? Noi sa cheltuim in instanta timp si bani...de parca nu as avea ce face acasa..Romania noastra!
Cadrul legal exista ... Intr-adevar, legile se fac doar sa fie facute , rareori gasim un act normativ bine intocmit/adoptat...